Yazarlar

CHP MUĞLA’DAN SÜRPRİZ ADAY ÇIKAR MI?

Muğla’da CHP’den milletvekili aday adaylığı için hangi isimler başvurdu? O isimlerin arasında kaç kadın, listenin ilk üç sırasında yer bulabilecek? CHP’nin Muğla’dan TBMM’ye göndereceği milletvekili adaylarını bu kez hangi odaklar..

CHP MUĞLA’DAN SÜRPRİZ ADAY ÇIKAR MI?
Selda Öztürk Cennet Koy kurtuldu mu
Selda ÖZTÜRK

Muğla’da CHP’den milletvekili aday adaylığı için hangi isimler başvurdu? O isimlerin arasında kaç kadın, listenin ilk üç sırasında yer bulabilecek? CHP’nin Muğla’dan TBMM’ye göndereceği milletvekili adaylarını bu kez hangi odaklar belirleyecek?

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine çok kısa bir zaman kaldı ve Muğla’da siyasi partilerin her birinde aday adayı hareketliliği yaşanıyor. Her partinin, liderin yaklaşımı ve kendi programı dahilinde aday belirleme süreci işlemeye başladı. Dolayısıyla partililer arasında olduğu kadar, seçim bölgelerinde de beklentiler dile getiriliyor. Gizliden ya da aleni… Velhasıl heyecan dorukta!

Aday adayı yoğunluğunun göze çarptığı CHP’de, hangi isimlerin aday olarak gösterileceğine dair kulislerde söylentilerin önü kesilmiyor. Bulunduğumuz coğrafyada her siyasi partinin karar mekanizmasında hangi isimlerin yer aldığını az çok biliyoruz bir gazeteci olarak. Genel anlamda Türkiye’de belirleyici unsurların başında liderler ve A Takımları ile cemaat ve STK temsilcileri gelir. İçinizden gelen çılgıncasına itiraz etme dürtüsünü bastırın ve gerçekleri okumaya devam edin lütfen… Muğla özelinde ise bu dengeler biraz daha farklı. Muğla CHP denildiğinde bilinir ki Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün olurunu alan isimlerin adaylığı kuvvetle muhtemeldir. Bunun yanında saha tecrübesi olan bir takım siyasilerin de şans eseri, listenin üst sıralarında kendine yer bulabildiği görülmüştür. Elbette “olur” aldıktan sonra!

Şimdi kulislerden kulağımıza gelenlerin ışığında kısa bir istişare yapalım, aday adayı olan isimler çerçevesinde… Bakalım kimin ne kadar şansı var?

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi öncesi aday adaylığı için başvuruda bulunanlar arasında beklentimizi tam olarak karşılayanların yanı sıra, sürpriz isimler de var. Partililer, eski dönemlerde olduğu gibi ön seçim beklentisi içindeydi, bir kez daha elleri boş kaldı! Genel Merkez, adaylarını merkez yoklaması ile belirleyeceğini duyurdu. Türkiye’nin ‘kader seçimi’ne olan hassasiyetten olsa gerek, bu kez parti içinde ‘önseçim’ nidaları çok yükselmedi. Hayra alamet olsun…

Şuraya not düşmek isterim ki; aday belirleme süreci siyasi partilerin en hayati işlerindendir. Bu sürecin niteliği, siyasi partinin de niteliğini ortaya koyar. CHP’de ise uzun yıllardır adayları kim seçiyor ve belirliyorsa partinin sahibi de odur!

Tabanda karşılığı olan isimleri görme açısından önseçimin mutlak surette olması gerektiğini düşünsem de o sandıklardan bir “kadın” adayın çıkmayacağını da adım gibi biliyorum. Buna rağmen gönlümden bir kadın aday geçiyor ve Bodrum’da bu anlamda Mali Müşavir Nurten Çakıcı Bıçak’ın aday adaylığını çok önemsiyorum. Fakat ne yazık ki siyaset ve siyasete egemen olan kurumların tamamı, kadınları mevcut düzende ‘yok saymaya’ devam etmekte. Oysa toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için ilk şart, kadınların siyasetteki varlığıdır bana göre. Bu hedefe de partilerin kadın kolları ile değil, TBMM’deki kadın milletvekilleri ile ulaşılabileceği kanısındayım.

CHP Parti Meclisi üyesi Gizem Özcan ile Emine Yenilmez Aydemir de aday adaylıklarını açıkladı ve içlerinden biri mutlak surette ilk üç sırada yer alacak gibi görünüyor. Gizem Özcan’ın adaylığına kuvvetle muhtemel diye bakıyorum. Umarım, Nurten Çakıcı Bıçak da bu listede kendisine yer bulabilir.

Bodrum’dan aday adayı olan isimler arasında CHP eski İlçe Başkanı Halil Karahan ve Yalıkavak eski Belediye Başkanı Mustafa Saruhan öne çıkıyor. Kerim Cangır Hocamız, bir kez daha aday adaylığı yarışında “Ben de varım” dedi. Gayrimenkul Danışmanı Gürol İnan, beni şaşırtan isimlerden biri oldu. Avukat Remzi Kazmaz da şaşırtmayanlardan… Bu iki ismin Muğla’da bir karşılığı var mı, göreceğiz. Fakat, ilçe örgütünde iki isme karşı muhalif sesler yükseldiği yönünde bilgiler kulağımıza geliyor.

Kişisel olarak; Bodrum’dan Ankara’ya doğru yol alan ve bunu da CHP çatısı altında yapmayı tercih eden isimler arasında en çok Hüseyin Tutkun’u yadırgadım. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras‘ın “soruşturmanın selameti açısından görevden alınan” Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, “kadim dostu Süleyman Soylu’ya rağmen” Muğla CHP’den aday adayı olmaya nasıl karar vermiş bilemedim. Geçen yıl, makamında sergilediği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu portresi nedeniyle CHP’lilerin hedefine oturan Tutkun, hangi akla hizmet böyle bir girişimde bulundu acaba? Adını mı temize çıkarmaya çalışıyor, yoksa “Siz beni yanlış tanıdınız” mı demeye getiriyor? Peki örgüt içinden destek bulabileceği yönünde kanaate nasıl hasıl oldu? Şaşılacak şey! Biliriz ki kendisinin Bodrum’daki macerası henüz bitmedi. Bu vesileyle, benim bu aday adayları arasında akıbetini en çok merak ettiğim isim Hüseyin Tutkun, ne yalan söyleyeyim.

Gelelim Muğla’ya…

Muğla’da Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Burak Erbay ve Suat Özcan’ın doğal olarak yola devam kararı alacağı malumumuzdu.

Muğla CHP Milletvekili listesini belirleyen kişi, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün olduğundan, az çok bir liste tasavvurumuz vardı. Parti içinde güç dengeleri bilgimiz dışında değişmemişse, bu seçimde Süleyman Girgin ve Adem Zeybekoğlu’na kesin ‘aday’ gözüyle bakabiliriz.

Muğla’nın siyasi kulislerinde CHP Parti Meclisi Üyesi Gizem Özcan ile Muğla Barosu eski Başkanı Cumhur Uzun’un da adı güçlü isimler olarak geçiyor. Bir Bodrum, bir de Fethiye’den istifa edip yarışa giren eski ilçe başkanları Halil Karahan ve Mehmet Demir ise çok telaffuz edilmeyen isimlerden. Kendi ilçelerinde ise tabanları oldukça güçlü.  

Bekir Perçin, Milas’tan güçlü desteği olan, genç, dinamik ve sevilen bir isim. Arkasında, eski dönem milletvekilleri var ve CHP gençliğinden de hatırı sayılır bir güç toplamış vaziyette. Hiç küçümsememek gerek!

Bir diğer “Bekir” ise renkli siyasetçi Bekir Tavas! Listenin en sürpriz ismi diyebilirim, Muğla’daki gazeteci dostlarımdan aldığım tüyo bu yönde… Bekir Tavas ilk olarak AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuştu, daha sonra yerel seçimlerde AK parti’den Ula Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı. 2019 yerel seçimlerinde ise rotayı İYİ Parti’ye çevirip, bir kez daha Ula için bu kez “Başkan adayı” olarak yarıştı. Şimdi de CHP’den aday adayı olan Bekir Tavas’ın yeni partisinde nasıl bir “hoş geldin” karşılaması alacağını merak etmekteyim. Eh hadi O’nun da yolu açık olsun.

CHP’de aday adaylarının sayısı 30’a ulaşmış durumda. 22 Mart günü Bodrum’da bir araya gelip, durum değerlendirmesi yapacaklar. Biz de izin verildiği ölçüde izlemeye çalışacağız.

Şuraya hemen bir parantez açmakta fayda var; CHP bu seçimde Muğla’dan kaç milletvekili çıkaracak? Tüm parametreler içinde bence en önemlisi bu… CHP’nin Millet İttifakının rüzgarından kaynaklı bir hamle yapacağı ortada. Her şeye rağmen, parti örgütlerinin benimseyeceği ve öne çıkaracağı isimlerin dikkate alınması elzem. Partiyle doku uyuşmazlığı yaşayan bir ismin aday gösterilmesi, 14 Mayıs’a dair umutları şaşılacak hızda tüketebilir. Siyasi tarihimiz böylesi örneklerle doludur. Bunun dikkate alınacağını varsayıyorum ve tüm aday adaylarına hayırlı olsun diyorum.

Yazının sonunda, CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunan isimleri alt alta sıralamak istedim. Kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Başvuruda bulunan tüm isimler şöyle:

Cumhur Uzun

Adem Zeybekoğlu

Kerim Cangır

Halil Karahan

Süheyla Öneş

Ali Özgür Kullukçu,

Salih Büyükdöğerlioğlu,

Mürsel Alban,

Süleyman Girgin,

Gülümser Yazıcı Oymak,

Fatma Çimen,

Akın Özdemir,

Bekir Perçin,

Gizem Sayar Özcan,

Yalçın Dere,

Necati Ocak,

Nurten Çakıcı Bıçak,

Mehmet Demir,

Mustafa Saruhan,

Aydın Tilkici,

Hüseyin Tutkun,

İbrahim Ertürk,

Kubilay Özcan,

Gürol İnan,

Arif Çataroğlu,

Remzi Kazmaz,

Erdal Atıcı,

Burak Erbay,

Bekir Tavas,

Yamaç Kaya,

Emine Yılmaz Aydemir,

Cahit Yaka.

YORUMLAR (1)

  1. Erol Dolu diyorki:

    Selda çok uzun yazmışın. Ben yazının tamamını okudum. Ama herkes bu kadar uzun yazıyı okumaz. Ayrıca aday adaylardan birini unutmuşun. Muğla eski il sağlık müdürü Dr . İskender Gencer de Ak-Partiden ayrılıp CHP den Muğla Milletvekili aday adayı olmuş. Acaba her dönemin adamı mı olunuyor.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL