Muğla

Muğla’nın En İyi Zeytinyağlarına Ödül

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Zeytinyağı Kalite Yarışması”nın ödül töreni 16 Haziran tarihinde MSÜ Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Şehitleri Salonunda düzenlenecek.İl Tarım ve..

Muğla’nın En İyi Zeytinyağlarına Ödül

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Zeytinyağı Kalite Yarışması”nın ödül töreni 16 Haziran tarihinde MSÜ Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Şehitleri Salonunda düzenlenecek.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılında başlatılan “Zeytinin Zeytinyağına Kaliteli ve Kayıpsız Yolculuğu” projesinin önemli bir çıktısı olan Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın 4’üncüsüne Muğla’nın 10 ilçesinden toplam 134 üretici, firma ve marka katıldı. En fazla başvurunun Milas İlçesi’nden yapıldığı yarışmada 12 adet organik ve 25 adet de İyi Tarım uygulaması ile üretilen zeytinyağları beğeniye sunuldu. Yarışmaya Milas’tan 60, Menteşe’den 32, Bodrum’dan 13, Datça’dan 8, Fethiye’den 7, Yatağan’dan 6, Seydikemer ve Dalaman’dan 3’er üretici ile Kavaklıdere’den 2, Köyceğiz’den ise 1 üretici katılım sağladı.
1 Mart 2023 tarihine kadar başvuruda bulunan üretici ve firmaların ürünleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Laboratuvarında kimyasal analizlerden geçti. Duyusal analiz ise 6 Mayıs 2023 tarihinde “Muğla Ticaret Borsası Duyusal Analiz Laboratuvarı” içerisinde gerçekleştirildi. Analiz sonuçları, komisyon tarafından değerlendirilerek ödül almaya hak kazanan zeytinyağları belirlendi. Ödüller, 16 Haziran’da düzenlenecek törenle sahiplerine teslim edilecek.

MUĞLA ZEYTİNYAĞININ MARKALAŞMA SÜRECİNE ÖNEMLİ KATKI

Muğla’da zeytinyağının markalaşma sürecine önemli bir katkı sunan kalite yarışmasının her yıl daha da artan bir ilgiyle devam ettiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Bu yıl yarışmamıza başvuru yapan 59 adet markalaşmış zeytinyağı bulunuyor. 39 adet zeytinyağımız ise 2019-2022 yılları arasında marka sahibi oldu. Son dört yılda gelinen bu aşama bizleri mutlu ediyor” dedi. Muğla il genelinde TÜİK verilerine göre yaklaşık 16 milyon zeytin ağacı varlığı olduğunu ve zeytinlik alan büyüklüğünün 995 bin dekarı aştığını anlatan Saylak, Türkiye’de üretilen 391 bin ton zeytinyağının 47 bin tonunun Muğla’da üretildiğini vurgulayarak, “Muğla, bugün kaliteli zeytinyağı denildiğinde ilk akla gelen bölgelerden biri haline gelmiştir. Bu başarı, üreticilerimize aittir” ifadelerini kullandı.
Yarışmanın Muğla’da kaliteli zeytinyağı üretimini teşvik etmesi açısından da önemli bir proje olduğunu kaydeden Saylak, “Zeytinyağının ve zeytinin kalite yolculuğu, büyük emek, sabır ve adanmışlık gerektirir. Muğla’da üretilen zeytinyağının hem ulusal hem de uluslararası platformda tanınırlığının artması adına başlattığımız ve dört yıl içinde gelenekselleşen yarışmamıza katılan, destek ve emek veren tüm üreticilerimize, kurum ve firmalara Muğla’mız adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, 16 Haziran 2023 tarihinde MSÜ Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Şehitleri Salonunda düzenlenecek törene tüm Muğla halkının ve üreticilerin davetli olduğunu sözlerine ekledi.

MUĞLA ZEYTİN ZENGİNİ…

Muğla zeytinciliğine bakıldığında TÜİK 2022 yılı verilerine göre ilimizde 15.974.96 adet zeytin ağacı varlığımız bulunmaktadır. Türkiye genelinde ise 194.519.141 adet zeytin ağacı vardır. Alan olarak baktığımızda ise toplam zeytin alanımız olan yaklaşık 9 milyon da, bu alanın ise 995.441 dekarı Muğla İli sınırları içerisindedir.
Ayrıca yine TÜİK verilerine göre ülkemizde üretilen yaklaşık 391 bin ton yağın yaklaşık 47 bin tonu Muğla’da üretilmektedir. Zeytin ve Zeytinyağı üretimimiz ise toplam 245.119 bin tondur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL