Editör'ün Seçimi Muğla

Bir Ortaçağ Kalesi Daha Gün Işığına Kavuşuyor

Muğla’nın kadim tarihi, adım adım turizme ve kültür dünyamıza kazandırılıyor. İdyma Antik Kenti’nin bir parçası olan Akyaka Ortaçağ Kalesi, uzun çabalarla yeniden gün yüzüne çıkarılıyor! Ula Belediye Başkanlığı, Muğla Valiliği..

Bir Ortaçağ Kalesi Daha Gün Işığına Kavuşuyor

Muğla’nın kadim tarihi, adım adım turizme ve kültür dünyamıza kazandırılıyor. İdyma Antik Kenti’nin bir parçası olan Akyaka Ortaçağ Kalesi, uzun çabalarla yeniden gün yüzüne çıkarılıyor! Ula Belediye Başkanlığı, Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nın da desteği ile 2020 yılının eylül ayında Idyma Antik Kenti kazı çalışmalarını başlattı. 20 işçi ve 10 kişilik bir kazı ekibi, bölgede Ortaçağ kalıntılarını birer birer ortaya çıkarıyor. Bugüne dek bir kazı ya da restorasyon çalışması yapılmayan ve yoğun bir bitki örtüsü altında gizli kalan Kale, nihayet yüzünü göstermeye başladı. Ortaya çıkarılan yapı sadece bir kale değil elbette. Bu kaleye ulaşımı sağlayan bir tünel, bir şapel ve uzunluğu ancak tahmin edilebilen uzun surlar da var.

VALİ, ÇALIŞMALARI İZLEDİ

Vali Orhan Tavlı, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler ile birlikte ziyaret ettiği kazı alanında Kazı Başkanı Doç Dr. Abdulkadir Baran ve Yardımcısı Dr. Nil Dirlik’den bilgiler aldı.

Edinilen bilgilere göre, 10 dönümlük alanda ot ve bitki temizliği gerçekleştirildi, 600 m uzunluğundaki Akyaka Kalesi’nin yaklaşık 250 m uzunluğundaki bölümü kuleleriyle birlikte kazılarak açığa çıkarıldı. Halihazırda duvarların tamiratları yapılıyor.

Çalışmalar kapsamında kalenin kuzey cephesinde yer alan dairesel ve kare formu 9 kulesi açığa çıkarıldı, M.Ö 7. ve 6. Yüzyıllarda inşa edilmiş daha eski sur duvarlarının olduğu ve kalenin bu duvarlar üzerine inşa edilmiş olduğu tespit edildi. Kale içerisinde yer alan kale şapeli ve batısındaki 4 mekanlı bir yapı bloğu kazılarak açığa çıkarıldı. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan 4 mekanlı yapı bloğunun önünde bulunan Selçuklu Dönemine ait sikke ve bu yapı bloğunun duvar inşa tekniği kalenin Selçuklular döneminde de kullanılmış olduğuna dair izler taşıyor. Kale’nin içinden başlayarak güney yamaç boyunca azmak kıyısına kadar inen orijinalinde yeraltında gizlenmiş tonozlu bir tünel kısmen kazılarak görülebilir hale getirildi. Yapının kalenin kuşatılması sırasında gizlice temiz su teminini sağlamak için yapılmış olduğu anlaşıldı. Tepenin güney yamacında, İnişdibi caddesi kıyısında yer alan ve daha önceki zamanlarda kısmen tahrip edilmiş olan M.Ö 5. ve 3. yy’larda inşa edilmiş yapıların kazılarına başlandı ve yapılar kısmen görülebilir hale getirildi. Kalenin kuzeybatı kısmında yer alan bir kaya mezar kazılarak temizlendi.

İnişdibi Caddesinde yer alan 4 adet anıtsal kaya mezarın da temizlik ve kazı çalışmaları gerçekleştirilerek, belgelenmeleri gerçekleştirildi ve alanda koruma tedbirleri alındı.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL