Ege Yaşam

Güney Ege Zeytincileri Dernek Kurdu

24.Dönem CHP Aydın Milletvekili yapan ve Çine eski Belediye Başkanı Osman Aydın öncülüğünde Güney Ege Zeytincileri Derneği kuruldu.Türkiye’nin zeytin ağaç varlığı bakımından en zengin havzası olan Güney Ege’de, zeytin/zeytinyağı sektörünün..

Güney Ege Zeytincileri Dernek Kurdu

24.Dönem CHP Aydın Milletvekili yapan ve Çine eski Belediye Başkanı Osman Aydın öncülüğünde Güney Ege Zeytincileri Derneği kuruldu.
Türkiye’nin zeytin ağaç varlığı bakımından en zengin havzası olan Güney Ege’de, zeytin/zeytinyağı sektörünün bileşenleri; işbirliklerini geliştirmek, bölgenin rekabetçi yeteneklerini arttırmak, atık yönetiminden pazarlamaya kadar yaşadıkları sorunlara ortak akıl yöntemiyle çözüm yolları aramak amacıyla bir araya geldi ve kısa adı GÜNZEYDER olan Güney Ege Zeytincileri Derneği’ni oluşturdu.

GÜNZEYDER KURULDU
Çine Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen GÜNZEYDER genel kurulun divan sorumluluğunu Bircan Öter, Mutlu Çılgın, Can Abdullah Kahraman üstlendi.
Genel kurulda zeytin üreticileri adına söz alan Mustafa Sami Ambarcı “Ürettiğimiz zeytinin, gıda değerleri ve nefaset bakımından ne kadar benzersiz olduğunu biliyoruz. Güney Ege’li Çiftçi plantasyonlarda değil Zeytin ormanlarında, doğal olarak çok zor koşullarda üretim yapıyor. Zor bir işin üstesinden geliyoruz ve sahipsiziz. Kırsal nüfus dramatik biçimde azalıyor. Doğal ve ekonomik değerlerimizi görünür kılacak desteklere ihtiyacımız var” dedi.

SORUNLARIMIZI ORTAK AKILLA ÇÖZECEGİZ

Zeytinyağı sıkım evi işletmecileri bakımından verili durumu değerlendiren Tahir Kahraman ise “Sektör; devlet destekleri, pazarlama, depolama alanları, nitelikli iş gücü, marka yapılandırma, ürün çeşitlendirme, teknik test ve analiz, atık yönetimi vb büyük sorunlar yaşıyor. Bütün bu sorunlar, ancak ortak bir akıl ve desteklemelerle çözülür. Zeytin/zeytinyağı bölgesel, sürdürülebilir kalkınma açısından büyük bir fırsat. Bu fırsatı hızlı ve doğru biçimde kullanmalıyız “ diyerek düşüncelerini dile getirdi.

MARKALI, SERTİFİKALI, KALİTE ODAKLI ÜRETİM
Zeytin/zeytinyağı üretici ve ihracatçısı Osman Aydın ise“Dünyada uzun yaşamak ve dolayısıyla sağlıklı beslenmek isteyen kesimler de zeytin ve zeytinyağına karşı büyük bir ilgi var ve bu ilgi artarak devam ediyor. Sektörümüz bu ilgiyi doğru karşılamalı, markalı, sertifikalı ve kalite odaklı üretim yapmalıdır. Bizler, Güney Ege de 2009 dan bu yana bu üretim modelinin alt yapısını kurmaya çalışıyoruz.180.000 dönüm alanı, organik olarak sertifikalandırdık. Bu büyüklük; Akdeniz Zeytin Havzasının en kapsamlı organik zeytin alanı oldu. Güney Ege de üretilen zeytinyağı gıda ve nefaset bakımından benzersiz nitelikler taşıyor. Önümüz açık. Yeter ki sektör bir araya gelsin, doğru üretim modellerini hayata geçirsin” diyerek sektörün hedeflerini vurguladı.
GÜNZEYDER genel kurulunda yapılan seçimler sonucunda Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aydın olurken, Sadullah Özkul, Mustafa Sami Ambarcı, Hakan Demir, Tahir Kahraman yönetim kurulu üyeliklerine seçildi.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL