Bodrum

Aras’ın Sosyal Medya Mesajına Büyükşehir’den Yanıt Geldi!

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ve Bodrumlulara mesaj var! Geçtiğimiz günlerde, şahsi sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla Bodrum’da bitmek bilmeyen yol çalışmalarından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu..

Aras’ın Sosyal Medya Mesajına Büyükşehir’den Yanıt Geldi!

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ve Bodrumlulara mesaj var! Geçtiğimiz günlerde, şahsi sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla Bodrum’da bitmek bilmeyen yol çalışmalarından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ardından, bugün de Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama geldi. Başkan Aras’ın şahsi hesaplarından verdiği mesajlara, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün değil de “Belediye”nin yanıt vermesi dikkat çekti!

Bodrum’daki tüm altyapı çalışmalarının temmuz ayı sonu itibariyle biteceği müjdelenen açıklamada oldukça manidar ifadeler de yer aldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Kamuoyuna Saygıyla” duyurduğu o açıklamasında; “Bodrum’u geleceğe taşıyacak, marka değerine güç katacak, yapılan çalışmalar bittiğinde herkesin “bu işte benim de payım var” demek isteyeceği bu büyük yatırım iradesini kamu ciddiyetiyle , vatandaşının tek kuruşunun hesabını sorarak, siyasi ikballere göre değil kentin ihtiyaçlarına göre hareket ederek Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapmaktayız. Çok kısa bir süre sonra alt yapısı ve geleceği sağlam bir Bodrum’da mutlu günlerde buluşmak dileğiyle kamuoyuna saygılarımızı sunarız.” denildi.

İşte Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamanın tam metni:

“Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak Bodrum İlçemizde yapımını sürdürdüğümüz altyapı çalışmaları hakkında vatandaşlarımıza bilgi vermek, İlçemizin geleceğini güvene alan bu yatırımlar hakkında sürecin daha iyi anlaşılması nedeniyle açıklama yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle Muğla olarak Büyükşehir statüsü kazandığımız ilk andan itibaren şehrimizin eksiklerini tespit etme, bu yönde projeler hazırlayarak finansmanını sağlama ve çalışmaları başlatma yönünde büyük gayret gösterdik.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda İlçelerimizin önemli bir kısmında altyapı eksikliğinin olduğunu bu eksikliğin büyük oranda Bodrum’da olduğunu tespit ettik. Bu nedenle on yıllardır Bodrum’da yapılmamış, hatta yapılmaya niyet dahi edilmemiş olan altyapının inşa edilmesi için 2014 yılında proje çalışmalarımızı başlattık. Yapmış olduğumuz projelerin tamamlanmasının ardından hızlıca bunları hayata geçirebilecek finansmanı aramaya başladık. 5 Şubat 2015’te Dünya Bankasına kredi başvurusunda bulunduk. Eylül 2018’de kredi onaylandı, 2019 yılında ihale süreci başlatılarak 2020 yılında Bodrum’da çalışmalar başladı.

Çalışmalarımız ile birlikte göreve geldiğimizde Bodrum’daki atıksu arıtma tesisi kapasitesi 320 bin kişiye hitap edebiliyor iken yaptığımız yatırımlarla yaz aylarında nüfusu 750 bini aşan Bodrum’un ihtiyacını karşılayabilecek hale geldi.

Yapılaşması çok hızlı ve kontrolsüz bir şekilde devam eden ancak, altyapısı unutulmuş bölgelerde; büyük sosyal risk ve mali külfet göze alınarak 100 km’nin üzerinde hat yapımı gerçekleştirilmiş ve çalışmalar %90’ın üzerinde tamamlanmıştır.

Tüm bu projelerle birlikte Bodrum’da 165 kilometre kanalizasyon hattı yaparken, Bodrum en büyük tesisi olan Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi, Gümbet Gümüşlük atıksu arıtma tesisi kapasite artış projelerinde de sona yaklaştık.”

KONTROLÖR BÜYÜKŞEHİR DEĞİL, BAKANLIK FİRMASI

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın sosyal medyasından verdiği mesajda bazı yanlışlıklar olduğu da vurgulandı. Aras, Torba, Kızılağaç, Çiftlik kanalizasyon hattı ve Atık Su Arıtma Tesisi yapımı işinin Muğla Büyükşehir Belediyesi kontrolörlüğünde yapıldığını iddia etmişti. Büyükşehir ise kontrolörün Bakanlık müşavir firma olduğunu duyurdu.

İşte açıklamanın o bölümü:

“Ayrıca ücreti 27 yıl boyunca atık su bedellerinin devredilmesi suretiyle Büyükşehir Belediyemiz tarafından ödenecek olan, ancak yapımı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Torba, Kızılağaç, Çiftlik kanalizasyon hattı ve Atık Su Arıtma Tesisi yapımı işi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda bazı sosyal medya hesaplarında ifade edildiği gibi Büyükşehir Belediyesi kontrolörlüğünde değil Bakanlık müşavir firması kontrolörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Bu bölgede ilerleyen yıllarda tekrar kazı yapılmaması amacıyla AYDEM de yatırım yapmaya yönlendirilmiş yapılan kazı ve çalışmaların önemli bir kısmı da AYDEM sorumluluğunda gerçekleşmiştir. Bu bölgemizde kanalizasyon hatlarından kaynaklı yol asfalt çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda yürütülmektedir.

Tüm bu projelerin ardından Büyükşehir Belediyemize ait yolların bir kısmında sıcak asfalt çalışmaları yapılmış diğer bölgelerde ise yama çalışmaları yapılarak yolun konsolide olmasından sonra teknik açıdan asfalt dökümüne hazır hale gelmesinin ardından gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Bu süreçte Bodrum Belediyemiz tarafından da bazı mahallelerde bedeli Büyükşehir Belediyemizce ödenmek suretiyle sıcak asfalt ve yol çalışmaları yapılmıştır.

Tüm altyapı çalışmalarımız Temmuz Ayın sonuna kadar tamamlanmış olacaktır.

Sonuç olarak;

Yalnızca övgüler yağdırılan ancak en büyük problemi olan alt yapı eksikliğinin giderilmesine yönelik on yıllar boyunca hiçbir girişimde bulunulmayan Bodrumumuz için daha sağlam ve sürdürülebilir bir Bodrum’u hak eden hemşehrilerimiz, turizmcilerimiz ve misafirlerimiz için sorumluluk alarak bu zor ve kapsamlı işe çok önemli bir bütçe ayırmak suretiyle kararlılıkla başladık.

Bu önemli yatırımlar ilgili kurum kuruluşlarla, STK ve meslek örgütleriyle koordineli bir şekilde yapılırken çeşitli toplantılarla kamuoyunu bilgilendirerek süreci yönettik. Zaman zaman diğer kurum ve kuruluşların sorumluluk alanındaki konuların çözümü, STK ile hemşehrilerimizin şikâyet ve talepleri sonucu proje değişiklikleri ve coğrafi koşullar gibi nedenlerden dolayı bazı aksaklıklar yaşandı. Ancak her şeye rağmen tüm paydaşlarımızla ve hemşehrilerimizle bu büyük yatırımın sonuna geldik. Bugüne kadarki sabırlarından dolayı tüm Bodrumumuza teşekkür ediyor Temmuz sonu itibarıyla altyapı çalışmalarımızın tamamlanacağını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bodrum’u geleceğe taşıyacak, marka değerine güç katacak, yapılan çalışmalar bittiğinde herkesin “bu işte benim de payım var” demek isteyeceği bu büyük yatırım iradesini kamu ciddiyetiyle , vatandaşının tek kuruşunun hesabını sorarak, siyasi ikballere göre değil kentin ihtiyaçlarına göre hareket ederek Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapmaktayız. Çok kısa bir süre sonra alt yapısı ve geleceği sağlam bir Bodrum’da mutlu günlerde buluşmak dileğiyle kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”

 AHMET ARAS, NE DEMİŞTİ?

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, birkaç gün önce kişisel sosyal medya hesaplarından uzun bir metin paylaşmış ve Bodrum’da devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle mağduriyet yaratan yol çalışmaları ile ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tutmuştu.

Aras, o açıklamasında şöyle demişti:

“Değerli Bodrumlular, Haklı olarak şikayetçi olduğunuz, Akyarlar, Turgutreis, İslamhaneleri, Bahçelievler, Peksimet, Gümüşlük, Koyunbaba, Geriş (Erdemil) Mahallelerimizdeki bitmek bilmeyen yol çalışmaları, Bodrum Belediyesi tarafından değil, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmaktadır.

“MUS-W2 Bodrum İlçesi Kanalizasyon Şebekesi Hattı Yapım İşi” adı altında, ATİLLA İnşaat adlı firmaya verilen ihalenin kapsamı, bahsi geçen bölgedeki şebeke bağlantılarının yapılması,  altyapı çalışmalarının tamamlanması ve sonrasında, asfalt kaplamasının yapılmasıdır.

Ayrıca, Torba Köy içi Kanalizasyon Şebekesi ile Yağmur Suyu İletim Hatları ve  Kanalizasyon Kollektör Hattı Bağlantılı Alt Yapı Tesisleri Yapım İşi projeleri kapsamında kazılan Torba, Kızılağaç, Çiftlik ve Yalı Mahallelerimizin yollarını da Bodrum Belediyesi değil,

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokolün gereği olarak, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı kontrolünde, Alkataş İnşaat ve Taahhüt A.Ş. adlı firma yapmaktadır.

Hıçbir yetkimizin olmadığı bu projelerdeki gecikmelerden Bodrum Belediyesi ve Başkanının sorumlu tutulması ise, bilgi veya vicdan eksikliği kaynaklıdır.

Bahsi geçen mahallelerimizin mağduriyetini bir an önce sona erdirebilmek için,  Belediyemizin ilgili birimleri sahip oldukları imkanları sonuna kadar zorlayarak, malzeme, ekip ve ekipman desteği sağlamaktadır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL