Bodrum

Etüd Merkezi Yerine 5 Katlı Lüks Konutlar!

Bodrum Belediyesi’nin “etüd merkezi” ruhsatı verdiği ve imar planında sosyo-kültürel tesis alanı olarak görülen arazide yükselen 5 katlı konutlar, Çırkan Mahallesi sakinlerini harekete geçirdi. Bodrum Çırkan Paşa Dede Sokak’taki arazide..

Etüd Merkezi Yerine 5 Katlı Lüks Konutlar!

Bodrum Belediyesi’nin “etüd merkezi” ruhsatı verdiği ve imar planında sosyo-kültürel tesis alanı olarak görülen arazide yükselen 5 katlı konutlar, Çırkan Mahallesi sakinlerini harekete geçirdi. Bodrum Çırkan Paşa Dede Sokak’taki arazide geçtiğimiz haftalarda başlayan inşaat projesi, mahkemelik oldu. Mahalle sakinleri, söz konusu ihlalle ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

Belediyenin sosyo-kültürel tesis alanı olarak ayırdığı parselde, lüks konutlar yapılmasını eleştiren mahalle sakinleri bölgedeki ağaçların kesildiğini ve teraslı dubleks villa inşaatına başlandığını belirterek yasal sürecin derhal başlatılmasını talep etti. Mahalle yaşayanlarından Bilge Mete, basın açıklamasında şunları söyledi:

“Burası Bodrum’un kalbi. Bu parsel yıllardan beri belediyenin sosyal kültürel tesis alanı olarak ayrılmış bir parseldi. 2022 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Emlak vasıtasıyla parseli ihaleye çıkarttı ve burası satıldı. 12 Aralık 2023’te de inşaat ruhsatı alınarak inşaat yapılmaya başlandı. İlk önce ağaçlarımız gitti. İnşaat sahipleri dediler ki ‘Bu inşaatın tüm hak ve izinlerini biz aldık, tamamen imara uygun olarak bir yapılaşma yapıyoruz. Buraya 22 adet teraslı dubleks villa yapacağız’ dediler. Bu parselin tamamı 2 bin 700 metrekaredir. Kendi internet sayfalarında buraya 6 bin 800 metrekare inşaat yapılacağına dair satış ilanları girildi. Bodrum’un kalbinde deniz manzaralı, 5+1 teraslı lüks villalar olarak proje satışlarına başladı. İnşaat devam ederken dip dibe, bitişik nizamda devam ettiği gibi aynı zamanda kat olarak da yükselmekte. Biz de inşaatın mahiyetini merak ettik çünkü Bodrum’da yapılaşabilme oranı yüzde 40 ama burada yüzde 40 değil devam ediyor. Şu anda 4 kat artı teras yani 5 kata varabileceğini biz görüyoruz. Kaç metre yüksekliğe ulaştığını ne yazık ki bilemiyoruz.
Bodrum’da ilk defa çok kötü bir şey gerçekleşiyor. İlk defa kat sayısı 5 kata kadar çıkıyor. Bodrum’u Bodrum yapan Koruma Amaçlı İmar Planı’dır, iki katlı beyaz evleridir. Bu aşılıyor, apartman misali yapılaşma ile karşılaşıyoruz. Bir de Paşa Dede Caddesi ve Osman Uçar Sokak’ın bir miktarının bu parselle beraber satıldığını öğreniyoruz. Şu anda mahalleli olarak acaba bizim caddemize ne olacak onu merak ediyoruz, sokağımıza ne olacak? Belediyemiz bununla ilgili herhangi bir yaptırımda bulunacak mı? Biz sayısız şikayet dilekçesi gönderdik. Bodrum ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, Muğla Valiliği’ne, CİMER’e şikayet dilekçesi gönderdik ama mantıklı, somut tek bir cevap alamadık. Bugün burada olmamızın nedeni bu sorulara cevap arıyor olmamız. Bizim sesimizin duyulması ve ilgili makamların konuyla ilgili bir cevap vermesi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burayı sattı ve inşaat ruhsatı verildi. Eğer buraya sosyal kültürel alan olarak verildiyse bu inşaatın yüksekliği en fazla 10,5 metre olabilir. Ama bu izin dahilinde sadece sosyal, kültürel tesis alanı yapılabilir. Eğer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bununla alakalı bir konut ruhsatı verildiyse bizim belediyemiz neden Koruma Amaçlı İmar Planımızın burada ihlal edilmesine izin vermiştir? Burada verilen inşaat ruhsatının içeriği nedir? Eğer belediye inşaat ruhsatını onaylayıp sosyal kültürel tesis alanı olarak verdiyse buraya bu konutların yapıldığını görmemekte midir ya da denetlememekte midir? Eğer bunu konut olarak verdiyse bizim kendi belediyemiz böyle bir ihlali yapıp Bodrum’un tüm güzelliğinin mahvedilmesinin önünü açmaktadır. Bizim talebimiz başta Mimarlar Odası olmak üzere STK’ları halkımıza desteğe çağırıyoruz. Sonrasında da Bodrum Belediyesi’ni, Bodrum Kaymakamlığı’nı, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni, Muğla Valiliği’ni, Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü’nü, hatta bakanlığını, bu konuda netleşmesini ve halk olarak içimizi rahatlatacak bir açıklama yapmasını, eğer doğru olmayan bir şey varsa Bodrum’u Bodrum yapan özgün mimarisinin korunması için bize destek olmasını istiyoruz. Tüm dileğimiz bu.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL