Bodrum

MAG AME/SAR Ekibi Bodrum’a Döndü

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay’a hareket ederek kurtarma çalışmalarına katılan MAG AME/SAR Bodrum Ekipleri, görevlerini sonlandırarak sabah saatlerinde Bodrum’a dönüş yaptı. Bodrum’dan 18..

MAG AME/SAR Ekibi Bodrum’a Döndü

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay’a hareket ederek kurtarma çalışmalarına katılan MAG AME/SAR Bodrum Ekipleri, görevlerini sonlandırarak sabah saatlerinde Bodrum’a dönüş yaptı. Bodrum’dan 18 kişilik bir ekiple kurtarma çalışmalarına katılan MAG AME/SAR ekipleri Hatay’ın Gazi Mahallesi’nde MAG AME/SAR Muğla EKipleri ile birleşerek mahallede her imdat çağrısına toplam 75 gönüllü personeli ile yetişmek için canla başla çalıştılar.

Depremi gerçekleşmesinin ardından AFAD görevlendirmesiyle hemen yola çıkarak Hatay’a hareket eden MAG AME/SAR Bodrum temsilcisi Agah Oktay Ateş, bir çok cana dokunarak yaşama kazandırdıklarını belirtti. Ateş yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Depremin oluş anı ile büyüklüğünü ve etkilerini öngörerek, bölgeye intikal edeceğimizi öngördük. Görevlendirme gelmeden önce ekip içi sağladığımız telefon zinciri ile intikale hazır olarak görevlendirmenin verilmesini beledik. Sabah 6.30 itibari ile yola çıkarak görev bölgemize hareket ettik. Toplam 18 kişilik eğitimli arama kurtarma ekibimizle, alana indiğimiz ilk andan itibaren çalışmalarımıza başladık. Hatay Gazi Mahallesi’nde, Elektrik Mahallesi’nde ve acil müdahale gerektiren diğer mahallelere Muğla Ekibi olarak intikal ederek 34 vatandaşımızı canlı olarak enkazdan çıkarıp, bir çok vatandaşımıza da cenazelerini enkaz alanından çıkartarak teslim ettik. Bunun yanı sıra, sahipsiz kalan kuşlar, kediler ve köpeklerin veterinerlere tedavilerini yaptırdık. Bodrum’a adını şans koyduğumuz bir köpek ile Datça ekiplerimizin sahiplendiği 3 muhabbet kuşu bir kedi ve 2 köpeği de yuvasız bırakmadık.

Her zaman söylediğimiz, ve derneğimizin en önemli projesi olan Mahalle Afet Gönüllülüğü, bu depremde de önemini gösterdi. Hedefimiz her zaman önce mahallelerde operasyonel bilgi ve yetkinliğe sahip bireylerin çoğaltarak, yerel kapasiteyi güçlendirmek. O nedenle afetlerin ne zaman geleceğini bilmediğimiz gibi şiddetini de ön göremiyoruz. Her zaman güçlü olmak, daha çok cana erişip, hayatla kavuşturmak için herkesin bir şekilde bir ekibe dahil olması, eğitimleri alarak yetkinlik kazanması gerekiyor. Bizim ekibimizde herkesin yapabileceği bir iş ilkesi hakim. Cinsiyet ve yaş ayrımı yapmadan, kendisini görev almaya hazır hisseden herkesi eğitimlerimize bekliyoruz. İnanın, çadır kurmak için, yardım dağıtmak için, güç kuvvet veya genç olmak gerekmiyor. İyi organize olmak, ekip içerisindeki eğitmenlerimizden alınacak eğitimlere hakim olmak her afette aktif olarak görev almak yeterli. Ekip sayımız ne kadar çok olursa o kadar etkiliyiz. Destek verenimiz ne kadar çok olursa, o kadar güçlüyüz. Bizim sloganımız Turuncu kardeşliği yaşatır.” Yeni kardeşlere, ağabey ve ablalarımıza kapımız her zaman açık.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL