Editör'ün Seçimi Muğla Siyaset

Halk Plajı mı Rant Alanı mı?

İYİ Partili Hukukçudan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, yanıtı çok merak edilen sorular geldi. Marmaris İçmeler Mahallesi’ndeki 7 dönümlük plajda yeni bir rant alanı projesinin hayata geçirildiğini iddia eden İYİ Parti..

Halk Plajı mı Rant Alanı mı?

İYİ Partili Hukukçudan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, yanıtı çok merak edilen sorular geldi.

Marmaris İçmeler Mahallesi’ndeki 7 dönümlük plajda yeni bir rant alanı projesinin hayata geçirildiğini iddia eden İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sevin Çağlayan, 11 Haziran’da açılması beklenen plajın ‘ücretsiz’ kamuflajı ile TURAS Şirketi’ne peşkeş çekildiğini ileri sürdü.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Çağlayan, burada amacın bir halk plajı yapmak olmadığını belirterek yeni bir rant alanı projesinin açılmış olabileceğine dikkat çekti.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada yetkililere bazı sorular yöneltti:

“Öncelikle kararname çıkartarak yapılan bu yapılan işler Kıyı Kanunu ve İmar Kanunu ile uyumlu mu? Kanun diyor ki, Sahil şeritlerinin birinci bölümünü içeren uygulama imar planları, tümüyle açık alan olarak toplumun kullanımına tahsis edilecek şekilde düzenlenir. Bu alanlarda sadece, yaya yolları, gezinti ve dinlenme alanları, seyir teras ve alanları ile bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde tanımlanan rekreaktif amaçlı kullanımlar ile bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde belirlenen yapı ve tesisler yer alabilir. Bu alan içinde toplumun yararlanmasına açık yapılar da dahil olmak üzere başka hiç bir yapı ve tesis yapılamaz.

Şimdi bu kanun maddesi ve 24.10.2020 tarihli değişiklikle Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik 12 ve 17. maddelerine göre; Belediye veya Turizm Bakanlığı’nca onaylanan bir uygulama planı var mı? Bizim bildiğimiz üzere plan hükmünde böyle bir yer yok. Varsa yetkililerden cevap bekliyoruz.

İstinat duvarı yapmak için nasıl bir doğa katliamı oldu? Toprak kaymaları oldu mu ? Kaç ağaç devrildi ?

İnanması güç olan durum buranın ücretsiz olacağı…

Kaç tane restoran ve büfe burada çalıştırılacak? Buralar kim ya da kimler tarafından işletilecek?

Bakanlık iştiraki bir firmanın işleteceği söyleniyor, kimin nesidir bu firma ?

Bu plaj 2 bin kişiye hitap edeceği açıklanan ve ücretsiz olacağı söylenen plajda mesela şezlonglar için ücret ödenecek mi?

Su sporları işletmesi için kime söz verildi?

Bu soruların cevaplarını aldığınızda İçmeler’de yapılan plajın aslında rahatlıkla bir rant alanına dönüşebiceğini görürsünüz”

Ege ve Akdeniz’deki kıyı işletmelerinden büyük kazançlar elde ediliyor.

Antalya ve Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’ni kaybeden AK Parti, kararnamelerle kıyılarda yeni düzenlemeler giderek belediyeleri devre dışı bırakmak için hamleler yapıyor.

Kıyılar yandaşlar için kazanç kapılarına dönüştürülüyor.
Sevin Çağlayan yaklaşan seçime de dikkat çekti.

“Kararnamelerle yönetilen bir ülke olabilir mi? Cumhurbaşkanı bir gece resmi gazetede kararname yayımlatıyor, ertesi sabah kıyılarda çalışmalar başlıyor. Öyle bir hırsla saldırıyorlar ki, bundan sonraki nesillere nefes alacak alan bırakmıyorlar. Yapılaşmaya ve ranta açılan alanlar için kılıflar hazırlanıyor. Ancak hiçbiri kanunlar ile örtüşmüyor. Yapılan işler rant amaçlı. Halka ücretsiz dense de, bu büyük bir kandırmaca. Görünen o ki; yapılan iş tamamen seçim öncesi yandaşa rant sağlamak için yapılan yeni bir hamle.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği söylenen ancak tamamen AK Parti teşkilatlarının sorumluluğundaki alanlardaki işletmelerin kimler tarafından çalıştırılacağının şimdiden belli olduğu kaydediliyor.

İçmelerdeki plajın bir benzerinin Antalya Belek’te de inşa edildiği biliniyor.

Tüm bunlara ek olarak;

Belediye Kanunu 79. Maddesi gereğince; “….Belediye tarafından deniz, akarsu ve gölden doldurma suretiyle kazanılan alanlar, Kıyı Kanunu ve ilgili mevzuata uygun olarak kullanılmak şartıyla Maliye Bakanlığı tarafından belediyelerin, büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerinin tasarrufuna bırakılır.”

Aydın’ın Büyükşehir olmasının ardından 3 yıldır tartışma konusu olan Kuşadası’ndaki sahillerindeki plajların işletmesi, yürütülen hukuki sürecin ardından 2017’de Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de buradan hareketle hukuki mücadele vermesi gerekmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL