Bodrum

“Bodrum Belediyesi Kıyı İşgallerinin Neresinde?”

Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi tarafından bir süredir yapılan zincirleme eylemlerin bu haftaki adresi Torba Koyu idi. Gümüşlük, Gündoğan, Bitez, Bodrum Merkez sonrası kıyı işgallerine karşı eylemlerin beşincisi gerçekleştirildi. Torba plajında 2..

“Bodrum Belediyesi Kıyı İşgallerinin Neresinde?”

Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi tarafından bir süredir yapılan zincirleme eylemlerin bu haftaki adresi Torba Koyu idi. Gümüşlük, Gündoğan, Bitez, Bodrum Merkez sonrası kıyı işgallerine karşı eylemlerin beşincisi gerçekleştirildi. Torba plajında 2 kilometrelik sahilin sadece 100 metresinin halk tarafından kullanılabiliyor olması katılımcıların dikkatini çekti. 100 kişiden oluşan eylemci grup sahildeki şezlong ve masa işgallerinden dolayı yürürken güçlük çektiler. Eylemcilere tatilciler ve yerel yaşayanlar da alkışlarla ve atılan sloganlara eşlik ederek destek verdiler. Yürüyüş boyunca sık sık“Yasayı Uygula İşgali Kaldır”, Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak”, “Denizler Dereler Nehirler Sermaye Değiller” sloganları atıldı. 

Hem İşgalci, Hem de Saldırgan.

Eylemciler finali Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Voyage Otel’in işgal alanında yapmayı düşünüyorlardı ki; plajdaki hesap, eyleme uymadı. Aktivistler koydaki Torbahan Otel’inin işgal alanından geçerken, otel işletmecilerinin, çalışanlarının sözlü ve fiziki saldırısına uğradılar. Saldırıdan gazeteciler ve eylemi görüntüleyen sivil polis memurları da nasiplerini almak zorunda kaldılar. Saldırganlardan bazılarının gazetecilerin kameralarını almaya çalıştılar. 15 dakika kadar süren arbede sonrasında etkinlik Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Voyage Otelin işgal alnında yapılan açıklama ile sonlandırıldı. 

Koyuncu: “Sayın Bakan Sizi Önden Alalım.”

Burada inisiyatif adına açıklama yapan Nihat Koyuncu: “Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bizlerin eylemliliği sonucu; koylardaki tüm işgalleri Hatay’dan, Artvin’e değin kaldıracağını ve sahilleri halka açacağını 86 milyonun gözünün içine baka baka ifade etmişti. Hiç uzağa gitmesine gerek yok. Kendisi gibi bakan olan Mehmet Nuri Ersoy’un işgal alanı üzerindeyiz. Samimi ise, önce kankası, bakan arkadaşı, partidaşı Mehmet Nuri Ersoy’dan işe başlamasını öneriyoruz. Yani şunu diyoruz: ‘Sayın Bakan sizi önden alalım.’ Şu anda üzerinde bulunduğumuz işgal alanının fotoğrafına iyi baksın. Burası halkın idi. İşgal edildi. Kim etti? Kimse Bodrumlu’nun aklı ile oynamaya kalkmasın. Kul hakkına inanıyorlarsa, burada işgal edilmiş her bir kum zerreciğinde tüyü bitmemiş yetim hakkı var. Adalet ise yasanın uygulanmamasından daha büyük bir adaletsizlik olabilir mi? ‘Yasayı uygula’ diyoruz. Çok mu zor? Sonuç olarak; Kıyılarımızın özgürleşmesi içinde adalet” görüşlerine yer verdi. 

“Sorunun Esaslı Özü Ticari Değil, Ahlakidir.”

Eylemin katılımcılarından, Torba Mahallesi’nin popüler aktivistlerinden Yıldız Feldman gelişmelerle ilgili; “Bugünkü saldırı göz göre göre geldi. Kıyı işgallerine karşı bu 5. önemli fiili etkinlikti. İşgalciler baktılar ki; bunca sese, tepkiye rağmen kendilerine hiç dokunulmuyor. Bundan cesaret buldular. Bodrum Belediyesi bu bir dizi eylemi, adeta ekranda bir dizi izler gibi izleyemez. Bugün Çeşme’den açıklama yaptılar. ‘Bodrumlu’ların kıyı işgalleri eylemlerinden feyz aldık. Çeşme’de de biz başlatıyoruz’ dediler. Artık ülke kamuoyunun ve medyasının önemli gündemlerinden olan, ‘Bodrum’daki kıyı işgalleri’ konusunda Bodrum Belediyesi’nin sessizliğini, suskunluğunu anlamakta zorlanıyoruz açıkçası. Bilmek istiyorum. Bodrum Belediyesi kıyı işgallerinin neresinde? Üstelik de halkçılık diye bir iddiamız var ise ve halkçılığımızı kamusal alan işgalinde ortaya koymayacaksak, nerede kalır iddialarımız. Sonuçta burada insanlar kumda oyun oynamıyorlar. Haklarına sahip çıkıyorlar. Hiçbir kamusal kurum bu noktada 3 maymunu oynayamaz. Görecek, duyacak, kamudan yana düşünecek” görüşlerine yer verdi. Yine eylemciler içerisinde yerini alan Bodrumlu müzisyen ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Tuncay Bektaş ise; “Kıyı işgalleri ile ilgili duyarlı olan Bodrum kamuoyu, Bodrum Belediyesi’nin adeta kanayan yaraya dönüşen sorunla ilgili alacağı tavrı ve yasayı uygulayıp, uygulamayacağını merak ediyor. Aksini açıkçası düşünmek dahi istemiyorum. Yunan adalarındaki, ‘Havlu hareketi’ bölge insanlarının vicdanı olmuştur. Kıyı işgallerini adeta kanser kazır gibi kazımıştır. Bizlerde; eğer kaldı ise bir vicdana temas etmek istiyoruz. Açıkçası sorunun esaslı özü ticari değil, ahlakidir” ifadelerini kullandı. Haberimizi yayına hazırladığımız esnada TorbahanOtel işletmecileri; eylemcileri yanlış anladıklarını, istenmeyen sonuçlara neden olduklarını ifade eden açıklamalar yapıyorlardı.

Haber:Ayhan Karahan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL