Editör'ün Seçimi

Özal’dan Korkutan Uyarı!

Teknoloji Kalkınma Partisi (TEK Parti) Genel Başkanı Ahmet Özal, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen büyük depremlerle ilgili 1999 İstanbul depreminden daha büyük bir felaketle karşı karşıya olduklarını ifade..

Özal’dan Korkutan Uyarı!

Teknoloji Kalkınma Partisi (TEK Parti) Genel Başkanı Ahmet Özal, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen büyük depremlerle ilgili 1999 İstanbul depreminden daha büyük bir felaketle karşı karşıya olduklarını ifade ederek, deprem bölgelerinde koordinasyon sıkıntısı yaşandığına dikkat çekti.

TEK Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ili etkileyen büyük depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Depremden Malatya ve Hatay’a gittiğini söyleyen Özal, “Tahminlerimizden çok daha büyük olayla karşı karşıyayız. Bu 99 depremine benzemiyor onun çok çok kat daha fazlası, etkilenen insan sayısı 13.5, 14 milyon arası 20 bine geçti ölüm sayısı ama bu rakam çok daha fazla yükseklere çıkacaktır. İlk gün deprem olduğunda karışıklık fazla olmuş, koordinasyon olmamış. İkinci ve üçüncü günden sonra toparlanma başlamış ben Hatay’a ve Malatya’ya gittiğimde gördüm. Yardım TIR’ları, gıdalar, yiyecekler her şey gelmiş. Fakat AFAD koordinasyonu maalesef son derece kötü olduğu için TIR’ların kapıda beklediği, içeri girmediği insanların perişan vaziyette olduğunu insanların cenazelerini kendi arabalarında taşıyıp götürdüğünü gördüm. Böyle bir şeyi göreceğimi hakikaten beklemezdim. Hatay bölgesinde Suriyeliler’in talanları var. Keşke bu olay olduğu gece Türk Silahlı Kuvvetleri devreye girseydi çok daha iyi olabilirdi. Daha çok can kurtarılabilirdi. “ dedi.

LİYAKATSİZLİĞİN ACISINI ÇEKİYORUZ

AFAD’ın deprem bölgesinde koordinasyonu sağlamada sıkıntı çektiğini vatandaşların perişan olduğunu ifade eden Özal, “1999 depreminde AFAD değil, Afet İşleri vardı. Türkiye’de daha çok organize tarihi geçmişi olan insanlar vardı. Şuanda AFAD’ın başında ilahiyatçı olduğu söyleniyor. İlahiyat ayrı afet işleri ayrı bir konu tecrübe, bilgi ve birikim ister. En büyük problemimiz Türkiye’de liyakat sahibi insanlar görev başında değil. Birçok kurumda öyle bunun acısını toplum olarak hepimiz çekiyoruz. AFAD’ı toplasan zaten her bina başı bir eleman yok. TIR’ları AFAD’a vereceksiniz diyorlar AFAD yok ortada organizasyon yok insanlar içeri de perişan Sayın Cumhurbaşkanına doğru bilgiler vermiyorlar. Her şey iyi diyorlar büyük ihtimalle ama vatandaş bunu görüyor. Maalesef çok büyük sıkıntı var. Bölgedeki deprem gerçeğini ciddiye almadılar. 2005 yılındaki rakamlara göre yapılan simülasyon hesaplamalarına göre 73 bin kişinin öleceğini söylemişler. Şuan da nüfus arttı o günden bugüne kadar o gün 73 bin hesapladılarsa bugün 150 bin-200 bin kişi olabilir. Ne kadar daha ölü çıkabilir bilmiyoruz ama 150 bini geçebilir.” diye konuştu.

İSTANBUL DEPREMİNE HAZIRLANILMALI

Beklenen İstanbul depremiyle ilgili uyarılarda bulunan Özal, “1999 depreminde Ecevit döneminde ÖTV çıkarıldı deprem içindi. Bugüne kadar ÖTV’den gelen para 37 milyar dolar bu para deprem için harcansaydı Türkiye’nin her bölgesinde en az 7 milyon konut bina yeniden yapılabilirdi ama harcanmadı. İstanbul depremi olursa Allah korusun İstanbul Türkiye’nin kalbi üretimin yüzde 40 orası böyle bir durumda Türkiye batar. Türkiye parça parça olur. İstanbul nüfusu 20 milyon bu nüfusun 6-7 milyona indirilmesi lazım. Fabrikaların buradan taşınması lazım çok önceden Anadolu’ya yayılması lazımdır. Bunları ben söyledim ama kimse bunları ciddiye almıyor. Başımıza bir bela ve sıkıntı gelince düşünmeye başlıyoruz. Bundan sonra artık İstanbul depreminin çok ciddi şekilde ele alınması lazım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL