Kültür - Sanat

Genç Çellistlerden Gümüşlük’te Harika Konser

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda düzenlenen, 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Gümüşlük Festival Akademisi öğrencilerinin Kumda Çello başlıklı konseriyle Toprak Ev’de izleyici ile buluştu… 19.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında bu yıl..

Genç Çellistlerden Gümüşlük’te Harika Konser

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda düzenlenen, 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Gümüşlük Festival Akademisi öğrencilerinin Kumda Çello başlıklı konseriyle Toprak Ev’de izleyici ile buluştu…

19.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında bu yıl 17.’si düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi ustalık sınıfları kapsamında, çello masterclassına katılan 8 yetenekli gencimiz Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de sahneye çıktı.

Bu yıl, 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin konukları arasında yer alan ve geçtiğimiz gün bir de konser veren ünlü Fransız çellist Ophelie Gaillard’ın, GFA bünyesinde düzenlediği çello masterclassı, düzenlenen öğrenci konseri ve sertifika töreni ile son buldu. Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarları’ndan gelen ve yaşları 15 ila 25 arasında değişen 8 genç çellist, düzenlenen konserde C. Saint Saens, J. Haydn, J.S. Bach, A. Vivaldi ve P.I. Tchaikovsky gibi tanınmış bestecilerin eserlerine yer verdi.

Yetenekli gençler çelloları ile büyülü bir gece yaşattı

Gümüşlük sahilindeki mini konser salonu Toprak Ev’de düzenlenen gecede genç çellistler sırayla sahneye gelerek eğitmenleri Ophelie Gaillard’tan masterclass programı sürecinde aldıkları bilgi ve tecrübeleri sergiledi. Çellistlere piyano ile Atakan Sarı eşlik etti.

İlk olarak sahneye gelen Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 15 yaşındaki Nisa Duru Tarkan, Haydn-Popper bestesi olan “Cello Concerto No.5 C majör 1.Bölüm” başlıklı eseri seslendirdi. Daha sonra Üsküdar Amerikan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitimini sürdüren 16 yaşındaki Doğa Şenyurt, J.S. Bach’ın “Cello Suite No:1 Allemande, Courante and Gigue” başlıklı yapıtını yorumladı. Ardından sahnede yerini alan Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 16 yaşındaki Yağmur Yapıcıoğlu, C. Saint Saens’ın “Cello Concerto No.1 – 1.Bölüm” başlıklı yapıtıyla izleyici karşısında idi. Programın ilk yarısı, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 17 yaşındaki Efe Oğul’un, C. Saint Saens’tan seslendirdiği “Cello Concerto No.1 – No.2 ve No. 3. Bölüm” başlığını taşıyan eserle sonlandı.

Gecenin diğer yarısında sahneye ilk olarak 25 yaşındaki çellist Melis Öztuna gelerek, Rachmaninoff’tan “Vocalise” adlı eseri seslendirdi. Program, Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 15 yaşındaki Özüm Bade Sayan’ın, L. Böelmann’dan yorumladığı, “Variations Symphoniques, Op.23” ile devam etti. Gecenin bir diğer konuğu Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Berin Gökçe İnan idi. 17 yaşındaki genç çellist, sahnede J. Haydn’ın, “Cello Concerto in C Major 1. Bölüm” adlı yapıtıyla alkış aldı. Konserin son konuğu ise Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda okuyan 16 yaşındaki Ceylin Tiskeli idi. Genç sanatçı izleyici karşısına G. Goltermann’dan “Cello Concerto in G Major – 2. Bölüm” başlıklı yapıtla çıktı. Daha sonra sertifika törenine geçildi.

Öğrencilerinin performansında çok memnun kaldığını belirten Ophelie Gaillard, “Çok verimli bir masterclass programı oldu. Hepsine gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum” dedi. Yetenekli gençlere sertifikalarını, düzenlenen törende eğitmenleri Ophelie Gaillard ve Piyanist Atakan Sarı verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL