Gündem Manşet Muğla

Muğla’da Kadına Şiddete Sıfır Tolerans

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem planı ve İl Eylem Planı kapsamında Vali Orhan Tavlı başkanlığında ilçe koordinasyon ve değerlendirme toplantılarının birincisi Akyaka mahallesinde düzenlendi. Girişim iyi niyetli, fakat uygulama..

Muğla’da Kadına Şiddete Sıfır Tolerans

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem planı ve İl Eylem Planı kapsamında Vali Orhan Tavlı başkanlığında ilçe koordinasyon ve değerlendirme toplantılarının birincisi Akyaka mahallesinde düzenlendi. Girişim iyi niyetli, fakat uygulama bir ülke gerçeği olarak ‘içler acısı’ idi! Her toplantıda olduğu gibi, kadına şiddeti önlemeye yönelik bu toplantıda da çoğunluğu erkekler oluşturuyordu. Kamuda kadınlara eşit temsil hakkı olmadığı sürece bu görüntüler sıradanlığını korumaya devam edecek. Gelelim toplantının ayrıntısına;

Toplantıda; aile içi ve kadına yönelik şiddete karşı çok yönlü, ortak ve kararlı bir mücadelede vurgusu yapılırken, yapılan çalışmalara ilişkin İlçe bazlı veriler değerlendirildi.

İki oturum halinde gerçekleştirilen toplantıların sabah oturumunda Menteşe, Ula, Kavaklıdere, Yatağan ilçelerinde aile içi ve kadına yönelik şiddet olayları, öğlen oturumunda ise Milas ilçesine ait veriler değerlendiririlirken, hem mağdur, hem de şiddet uygulayana ilişkin profil belirleme, uygulamada karşılaşılan sorunların tespiti ve çözüm önerileri ve iyi uygulama örnekleri ele alındı.

Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapılan toplantıya İl Müdürü Seyfi Bozçelik, Menteşe, Milas, Ula, Kavaklıdere, Yatağan Kaymakamları, Cumhuriyet Savcıları, İlçe Emniyet Müdürleri , İlçe Jandarma Komutanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Sağlık Müdürleri, Menteşe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Ebru Bozçelik, Milas Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Ramazan Özcan, Muğla Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Nilüfer Topkıran katıldı.

Toplantıda, haftalık programlar halinde tüm ilçelerimizde bu toplantıların devam edeceği, koordinasyon planında yer alan tüm kurumların etkili, verimli, aralıksız ve işbirliği içerisinde çalışmalarına devam etmeleri gerektiği, ihtiyaç hissedilmesi durumunda planda yer almayan tüm kurum ve kuruluşlarla da iş birliğine geçerek sorunların çözümü ilişkin değerlendirmeler yapılması gerektiği, Aile içi ve Kadına yönelik şiddetle mücadelede noktasında hem şiddet mağduruyla hem de şiddet uygulayana ilişkin tedbirlerin etkin bir şekilde kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanması gerektiği Vali Orhan TAVLI tarafından vurgulandı.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL