Dünya Genel Yaşam

Bu Virüsle Başa Çıkmak Çok Zor!

University College London (UCL) ve Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, Covid- 19’un yeteneklerinin küçümsenmemesi gerektiğini söyledi. SONA YAKLAŞILDIĞINI SÖYLEMEK CESURLUK OLUR Dünya çapında corona virüs aşılama süreçleri devam ederken, küresel olarak..

Bu Virüsle Başa Çıkmak Çok Zor!

University College London (UCL) ve Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, Covid- 19’un yeteneklerinin küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

SONA YAKLAŞILDIĞINI SÖYLEMEK CESURLUK OLUR

Dünya çapında corona virüs aşılama süreçleri devam ederken, küresel olarak ard arda yedi haftadır vaka ve can kaybı sayılarının artması üzerine konuşan bilim insanlarından University College London’da virolog olan Profesör Deenan Pillay, “Bence virüsün mutasyon rotasının sonuna yaklaştığını ve daha ileri gidemeyeceğini söylemek cesurluk olur” ifadelerini kullandı.

KENDİLERİNİ MUTASYONA UĞRATIYORLAR

Her geçen gün daha fazla aşı yapıldığı dünyada yeni ortaya çıkan mutasyonlar ile ilgili konuşan Profesör Deenan Pillay, “Virüsün yaşam süresi için hala erken dönemdeyiz. Normalde virüsler uzun yıllar sürer” derken, “İnsanlarda daha fazla çoğalabilmek için kendilerini mutasyona uğratıyorlar” şeklinde konuştu.

YENİ MUTASYONLAR ORTAYA ÇIKABİLİR

İngiltere’de ortaya çıkan ‘çift mutant’ Covid-19 vakaları üzerine açıklamada bulunan Oxford Üniversitesi’nden genomik profesörü Aris Katzourakis, “Virüsün ne kadar mutasyona uğrayabileceğine dair genom olarak sınır olsa da, her zaman görülmemiş yeni mutasyonlar ortaya çıkabilir” dedi.

Prof. Katzourakis, “Daha genel olarak bu virüslerin mutasyon geçirebilecekleri alan çok büyük. Muhtemelen bundan 12 ay sonra, aynı derecede önemli olan bir veya iki tane daha mutasyon olacak” şeklinde konuştu.

MUTASYONU BULMAK İÇİN…

University College London’da virolog olan Profesör Deenan Pillay, Covid-19’un artan mutasyonlarının virüsün başak proteinini büyük ölçüde değiştirdiğini kaydederken, bu değişikliklerin virüsün karşılaştığı “bazı engellerin üstesinden gelmesine” yardımcı olduğunu söyledi. Pillay, “Mutasyonları bulmak için bu virüsü gözardı etmezdim. Açıkça zeki bir virüs” ifadelerini kullandı.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL