Bodrum

Pedasa Kültür Turizmine Kazandırılacak

Bodrum’da kazı çalışmaları devam eden Pedasa Antik Kenti için protokol imzalandı. Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirilen imza töreni ile Karya’nın en eski Tümülüs mezarları ve konutlarına ev sahipliği yapan..

Pedasa Kültür Turizmine Kazandırılacak

Bodrum’da kazı çalışmaları devam eden Pedasa Antik Kenti için protokol imzalandı. Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirilen imza töreni ile Karya’nın en eski Tümülüs mezarları ve konutlarına ev sahipliği yapan Pedasa’da koruma sürekliliğin sağlanması, çevre düzenleme ve restorasyon uygulamalarının yürütülmesi ve kültür turizminin ‘model’ uygulamasının hayata geçirilmesi için ilk adım atılmış oldu.
İmza törenine; İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Kavuk, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanları Özgen Uysal, Suat Esin, Yüksel Aslan, Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Hamdi Turhan, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak’ın yanı sıra Kazı Bilimsel Danışmanlığını yürüten Prof. Dr. Adnan Diler katıldı.
2007 yılından itibaren kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları yürütülen Pedasa Antik Kenti’ni ve yabancı ziyaretçilerle buluşturarak kültür turizmine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek proje odaklı çalışmaların önemini anlatan Vali Tavlı, bu protokol ile Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün ilgilendiği antik kentlere diğer kurumlarla da iş birliği içinde sahip çıkılması için uğraş verdiklerini söyledi.
Toplantının sonunda Kazı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Adnan Diler devam eden kazılarla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı.

PEDASA ANTİK KENTİ
Antik belgelerde Troya savaşı sırasında ve sonrasında Lelegler bugünkü Bodrum Yarımadası’nda sekiz kent kurmuştur. Kurulan bu şehirlerin en önemlilerinden birisi Pedasa’dır. Kendisi’de Pedasa’ya komşu Halikarnassoslu Herodotos’un aktardığı bilgiye göre “Halikarnassos’un ötesinde kıyıdan içeri” konumlanan Pedasa yarımada üzerinde iskan edilmiş Leleg yerleşmelerinden birisidir.
Pedasa antik kenti Bodrum’un Konacık mahallesinden 2 km yukarıda yer alır. Pedasa’da yürütülen yüzey araştırmaları sonrası 2007 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına Prof. Dr. Adnan Diler başkanlığında kazı ve koruma çalışmaları yürütülmektedir.
Pedasa’da bugüne kadar yürütülen kazı ve araştırmalar sonucu Karya’nın en eski Tümülüs mezarları ve konutları açığa çıkarılmıştır. Kültürel ve doğal değerlerin bir arada en iyi korunduğu Pedasa, antik kaynaklarda Karların Ataları olarak gösterilen Leleglerin Bodrum yarımadasında kurduğu en önemli yerleşmedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL