Bodrum Siyaset

Bodrum’un Vekili “Vakıf” Teklifine Sert Çıktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi 28 Mayıs 2024 tarihli Genel Kurulunda AK Parti tarafından sunulan Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifine cevaben Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici görüşlerini aktardı.Öneş Derici, “Çok..

Bodrum’un Vekili “Vakıf” Teklifine Sert Çıktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi 28 Mayıs 2024 tarihli Genel Kurulunda AK Parti tarafından sunulan Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifine cevaben Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici görüşlerini aktardı.
Öneş Derici, “Çok fonksiyonlu, denetimsiz ve kişilerin inisiyatifine kalmış bir başka vakıf teklifi de diyebiliriz. Bu vakıf teklifini tümüyle kamu yararına, kamu vicdanına ve devlet disiplinine aykırı bulmaktayız” diyerek sözlerine başladı.
Vakıf Giderleri Devletin Tedbir Kararlarına Uygun Değildir
Muğla Milletvekili Öneş Derici, “Kamu yararından başlayacak olursak, ülkece ekonomik olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Milletin her kesiminin derinden hissettiği ekonomik bir darboğaz var. Bunu aşmak adına, devletin her kademesi adına bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemlere ilişkin yaklaşık on gün önce kamuda uygulanması planlanan bazı tedbir kararları açıklanmıştır. Kararlar sıkı bir kemer sıkma politikası içermekte, hatta kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanacağı alanlar personelin ulaşım giderlerine kadar uzanmaktadır. Durum böyleyken devletin aldığı mali tedbir kararlarının tam olarak zıt kutbunda iktidar tarafından Meclise sunulan bir kanun teklifiyle karşı karşıyayız” dedi ve vakfın Sayıştay ve Meclis denetiminden hariç tutulduğuna özellikle dikkat çekti.
Süreyya Öneş Derici, devlet ciddiyetine tümüyle aykırı olarak oluşturulmak istenen bu vakıf aracılığıyla dışişleri bakanlığının özellikle siyasi etkilere açık olacağını vurguladı.
Bugün de Yarın da Karşısında Olacağız!
İktidar partisi adına sunulan kanun teklifine ilişkin, bu ve bundan sonra sunulması planlanan vakıf önerilerine bugün ve yarın da karşı olacaklarını belirterek; “Buradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seslenerek şunu da söylemek isterim ki: devletimizi iyi yönetemeyen iktidarın, AK PARTİ-MHP iktidarının sona geldiği hepimizce malumdur. Bu çerçevede, itibarı zedelenmiş kurumlarımızın ayağa kaldırılması bizlere düşecektir ama merak etmeyiniz, Türkiye Cumhuriyeti devleti çok büyük bir devlettir, her zaman payidar kalacaktır” cümleleriyle sözlerini tamamladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL