Bodrum

Cennet Yetmedi, Hattat Koyu’nu da İstiyorlar!..

Bodrum’da Cennet koyun ardından Hattat koyuna yapılacak turistik tesis ve villa projesi Bodrumluların sert tepkisine neden oldu. Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’ndaki Gökburun yarımadasının Cengiz Holding, Bobo Beach ve diğer özel..

Cennet Yetmedi, Hattat Koyu’nu da İstiyorlar!..

Bodrum’da Cennet koyun ardından Hattat koyuna yapılacak turistik tesis ve villa projesi Bodrumluların sert tepkisine neden oldu.

Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’ndaki Gökburun yarımadasının Cengiz Holding, Bobo Beach ve diğer özel sektör şirketleri tarafından ormanlık ve arkeolojik alanlar yok sayılarak turistik tesisi ve lüks villa inşaatlarına çevrilmesi sert tepkilere neden oldu.

Bodrum’un mavi yolculukta en önemli duraklarından biri olan Cennet Koyu’nun bitişiğindeki Hattat Koyu’nda turistik tesis ve lüks villa yapımı için ÇED gerekli değildir rapor talebi Bodrumluları isyan ettirdi.

TURİZMCİ DE ŞAŞKIN

Turizmci Alper Sarıyağız konuya ilişkin Sözcü Gazetesi’ne yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“20 yıldır turizmden ekmek yiyoruz. Ama Bodrum’un doğal güzelliklerine ilk kez bu kadar yoğun saldırı oluyor.

Turist Bodrum’un doğal, tarihi, mavi yolculuk güzelliklerine geliyor, koylar betona yenik düşer elden giderse turist niçin bu ilçeye gelsin.

Rant amaçlı yapılan bu turistik tesislerin bulunduğu bölgede ne alt yapı yeterli ne su yeterli. Turizmde bindiğimiz dalı kesiyoruz.

Turizm tesislerine karış değiliz ancak buna mutlaka bir sınırlama getirmeli, aksi takdirde elimizde turizm değerleri açısından ne orman ne doğa ne tarih ve kültür kalacak”

HER TÜRLÜ HİLEYE BAŞVURUYORLAR

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise “Adı üzerinde Cennet koyu cehenneme çevirmek için her türlü hukuku dolanıyorlar. Her türlü proje hilesi yapıp doğal ve arkeolojik sit alanlarında ÇED gerekli değildir raporları alabiliyorlar. Hızlarını alamadılar Şimdi de Hattat Koyunda dev proje hazırlığı yapıyorlar. Yani ne orman, ne doğa ne arkeoloji hiçbir şey umurlarında değil. Bu hukuksuzluğa karşı her türlü mücadeleyi vermeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözcü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL