Siyaset

TİP Bodrum’dan Can Atalay Çıkışı

Türkiye İşçi Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın esaretinin 223’üncü gününde basına ve kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı. Silivri Cezaevi’nde yatan Atalay’ın AYM’ye yaptığı başvurusu ile ilgili kararın..

TİP Bodrum’dan Can Atalay Çıkışı

Türkiye İşçi Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın esaretinin 223’üncü gününde basına ve kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptı. Silivri Cezaevi’nde yatan Atalay’ın AYM’ye yaptığı başvurusu ile ilgili kararın uygulanmamasını “Kabul edilemez bir sorumsuzluk” olarak niteleyen TİP Bodrum İlçe Örgütü, tahliye kararının bir an önce uygulanmasını talep etti.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Anayasa Mahkemesi 21 Aralık’ta Can Atalay’ın başvurusu hakkında “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının” ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti.

Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar vermemiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur.

Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar.

Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay’ın tahliye edilmesidir.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ni bir kez daha uyarma gereği duyuyoruz. Mahkemeler birer kamu kurumu olup işlerini ciddiyetle yapmakla yükümlüdürler. Sorumsuz ve keyfi davranışlarla Can Atalay hakkındaki tahliye kararı vermekten kaçınma haline derhal son verilmelidir. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL