Editör'ün Seçimi Kültür - Sanat

Bodrum’da Aşk Başkadır

Yasemin Anık imzasıyla Bodrum’u anlatan bir kitap daha yayımlandı. “Bodrum’da Aşk Başkadır” adlı kitap, Bodrum’un son yetmiş yılından bazı kesitler veriyor. “NEDİR HALİKARNAS’I BU KADAR GURURLU YAPAN?” Temelinde yaşanmış bir..

Bodrum’da Aşk Başkadır

Yasemin Anık imzasıyla Bodrum’u anlatan bir kitap daha yayımlandı. “Bodrum’da Aşk Başkadır” adlı kitap, Bodrum’un son yetmiş yılından bazı kesitler veriyor.

“NEDİR HALİKARNAS’I BU KADAR GURURLU YAPAN?”

Temelinde yaşanmış bir aşk hikâyesini de anlatan kitabın sayfalarında yerel halkın, jet sosyetenin ve yabancıların duygularından yansımalar da yer alıyor. K-İletişim Yayınları tarafından yayımlanan kitap için görüşlerine başvurduğumuz Yasemin Anık, kitabın arka kapağında kullandığı ve halk arasında “Halikarnas’ın Gururu” olarak bilinen aşağıdaki şiirin bir bölümü ile kitabını özetleyebileceğini söylüyor. Yıllar önce Salmakis kıyısında bulunan ve M.Ö. 1. ya da 2. yüzyıla tarihlenen yazıttaki ifadeler şu şekilde:

Söyle bana Afrodit, söyle;

Sen kutsal melisa kokulu, mür nefesli Afrodit…

Nedir Halikarnas’ı bu kadar gururlu yapan?

İşitmedim ben kendi adıma,

Neden bu gururlu övünme?

Ulu Zeus’un yardımıyla topraklarının üstünde,

Halikarnas büyük insanlar yarattı.

Kimdi ilk doğan orada?

…Baba Zeus, gizli mabedini koruyan,

Dünyaca ünlü duacı oğullar yarattı, Halikarnas’ta…

Görmedi nankörlük Zeus’un oğulları.

…Ve Halikarnas, Salmakis’in su perisine ev sahipliği yaptı.

İnsanlık için evliliği icat eden,

Sıradışı yaratılmış, nazik oğlumuz

Hermafrodit’i kollarıyla sarmalayan, su perisine

Erkeklerin nazik ve vahşi hayallerine düşen

Mağarasında, kutsal sular altındaki, o su perisine…

YASEMİN ANIK HAKKINDA:

Doğum yeri Moda’dır. Moda’lı olmayı bir sevgi olarak görür. İlkokulu Moda İlkokulu’nda tamamladı. Malta Adası’nda Sliema’daki Saint Claire Primary Collage’de iki yıl öğrenimden sonra Üsküdar Amerikan Koleji’nde öğrenimine devam etti ve 1977 yılında bu okuldan mezun oldu. Berlin’de Goethe Institut’da bir yıl Almanca öğrenimi gördü. Türkiye’ye avdetinde İstanbul Hilton Hotel’de, Çırağan Palace Kempinski’de ve Antalya’da Sheraton Voyager Hotel’de pazarlama ve müşteri ilişkileri bölümlerinde çalıştı. İyi derecede İngilizce ve Almanca, orta derecede İtalyanca, Fransızca, İspanyolca dillerini bilmektedir. Müziğe olan derin tutkusu yanında, hayvan sevgisiyle tanınır. Eşi Uzm. Dr. Turhan Anık ile birlikte Bodrum’da yaşamaktadır. Yasemin Anık’ın Bodrum’da Aşk Başkadır adını taşıyan kitabını www.kiletisimyayinlari.com internet sitesinden adresinize isteyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL