Bodrum

Cengiz İnşaat’ın Ruhsatı İptal!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün Belediye binasında düzenlediği basın toplantısında Cengiz İnşaat’a verdikleri ruhsatı iptal ettiklerini açıkladı. Ahmet Aras; “Yargı kararları üzerinde hiçbir güç olmayacağından, Cengiz İnşaat’a verdiğimiz ruhsatı..

Cengiz İnşaat’ın Ruhsatı İptal!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün Belediye binasında düzenlediği basın toplantısında Cengiz İnşaat’a verdikleri ruhsatı iptal ettiklerini açıkladı.

Ahmet Aras; “Yargı kararları üzerinde hiçbir güç olmayacağından, Cengiz İnşaat’a verdiğimiz ruhsatı iptal ettik” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bugün düzenlediği basın toplantısında ruhsat iptal kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aras, şunları söyledi:

“Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koy’da Hazine’ye ait 678 bin metrekarelik araziye yapmayı planladığı turistik tesis ve rezidans projesine 12 Aralık 2022 tarihinde ruhsat düzenledik. Ruhsatı düzenledikten sonra hem basında hem de kamuoyunda ciddi iddialar oluştu. Biz de yaptığımız değerlendirmede, belediye mevzuatına ve hukuk kurallarına göre tekrar inceledik. TMMOB’nın, Kent Konseyi’nin ve kamuoyunun itirazlarını inceledik; yeniden yeniden değerlendirdik. Temmuz ayında bize başvurular geldi. Gerekli itirazlarımızı yaptık tüm ilgili kurumlara. Maliklik sahibiyle ilgili tapu müdürlüğüne başvurduk, bilgi aldık. Kurumlardan aldığımız bilgilere göre proje incelendi. Projenin mevcut imar mevzuatlarına ve hukuka uygun onayladık. Projeyi tüm ilgili kurumlara gönderdik. Ruhsat sonrası bize yapılan başvuruları hem anayasa, hem de hukuksal olarak tekrar tekrar değerlendirdik. Ve Anayasa’nın 138. Maddesi’ne göre, yargı kararları üzerine hiçbir kurumun ve kuruluşun karar alamayacağından hareketle dün itibariyle karar verdik. Yani ilgili firmaya 12 Aralık’ta düzenlenen 60 adet ruhsat dün itibariyle başkanlık oluruyla iptal edilmiştir. Pazartesi itibariyle de bakanlık sitesinden tek tek iptalleri gerçekleştirilecek. Tabii ki yargı yolu açık olacaktır. Biz anayasadan hareketle ve imar yolsuz ilkesinden yola çıkarak bu ruhsatları iptal ettik. İptal sonrası inşaatın durdurulması için harekete geçiyoruz. Gerekçe ise yargı kararı üzerine hiç bir kurum ve kuruluşun karar almayacağı oldu.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL