Gündem Siyaset

İyi Parti Kadınları, Erdoğan’ı Şikayet Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin 1 Haziran tarihli grup toplantısında, Gezi eylemlerine katılan kadınlara yönelik sarf ettiği ‘çürük ve sürtük’ ifadeleri, İyi Parti kadınlarını harekete geçirdi. İyi Parti Bodrum Kadın..

İyi Parti Kadınları, Erdoğan’ı Şikayet Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin 1 Haziran tarihli grup toplantısında, Gezi eylemlerine katılan kadınlara yönelik sarf ettiği ‘çürük ve sürtük’ ifadeleri, İyi Parti kadınlarını harekete geçirdi. İyi Parti Bodrum Kadın Politikaları Başkanı Nilay Konday, Cumhurbaşkanı’nın açıkça hakaret suçu işlediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunulduğunu açıkladı.

İyi Parti Kadın Politikaları Başkanı Nilay Konday, konu ile ilgili yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 01.06.2022 tarihli grup toplantısında, bizlerin burada tekraren ifade etmekten ar edeceğimiz bir ifade ile Türk kadınına alenen hakaret etmiştir.

Cumhurbaşkanının tüm televizyonlarda canlı yayında alenen kullandığı ifadenin açıkça “hakaret” suçunu teşkil ettiği Yargıtay’ın Yerleşik İçtihatlarında sabittir.
Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı bu eylemi ile Anayasamızın 103.maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı yemini de ihlal etmiştir.

Bizler; Türk kadınları adına, tüm kadınlar adına toplumsal ve siyasi vazifemiz gereği Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç teşkil eder eylemine istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunduk.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın “hakaret” suçunu alenen, tüm televizyonlar önünde canlı yayında ve en önemlisi Gazi TBMM çatısı altında işlemiş olmasının ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirilmesi, mübrez eylem ile hukuki dayanağını T.C. anayasasından alan “Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olmasının” da soruşturulması talepli olarak şikayet dilekçemizi Sayın Cumhuriyet Savcılığımıza arz ettik.

Bağımsız Türk Yargısı’nın, şikayetimize istinaden hukukun gereklerini eksiksiz ve adil bir şekilde yapacağına, failin siyasi kimliğinden etkilenmeksizin başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızın emirlerini yerine getireceğine olan inancımız tamdır.
İYİ PARTİ Kadın Politikaları Başkanlığı olarak bizler de başlattığımız hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Kamuoyuna saygı ile arz ederim.”

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL