Muğla

Carettaların Annesi Kaptan June Öldü

Dalyan İztuzu Plajı’nda Caretta Caretta deniz kaplumbağalarına gönüllü annelik yapan June Haimoff (Kaptan June) 100 yaşında hayatını kaybetti. June Haimoff’un isminin verildiği Kaptan June sokaktaki evinden alınan cenazesi Dalyan Merkez..

Carettaların Annesi Kaptan June Öldü

Dalyan İztuzu Plajı’nda Caretta Caretta deniz kaplumbağalarına gönüllü annelik yapan June Haimoff (Kaptan June) 100 yaşında hayatını kaybetti.

June Haimoff’un isminin verildiği Kaptan June sokaktaki evinden alınan cenazesi Dalyan Merkez Camisi’ne getirilerek helallik alındı. 2011’de Türk vatandaşı olan Haimoff’un cenazesi bir süre omuzlarda taşındıktan sonra tekneyle Dalyan kanalından Çandır Mahallesi’ne götürüldü. Kaptan June’un naaşı kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Köyceğiz Çandır Mahallesi mezarlığına defnedildi.

1986’dan itibaren İztuzu Plajı’ndaki barakasında ve teknesinde yaşayan Haimoff, bu sürede plaja yumurta bırakmak için gelen caretta carettaların korunmasında önemli rol oynadı. Uzun yıllar deniz kaplumbağalarına “gönüllü annelik” yapan Haimoff, bölgede yaşayan insanlar tarafından da “Kaptan June” olarak tanınıyordu. Kaptan June, 2011’de Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfını kurmuştu. İngiltere kraliyet ailesince 2011’de “kraliyet nişanı” verilen Kaptan June, ilerlemiş yaşına rağmen caretta carettalarla ilgili bilgilerini kitapta toplayarak insanlarla paylaştı. Haimoff, katıldığı toplantılarda, “Afrika’da, İran’da, Amerika’da da yaşadım. Buralarda güzel bir hayatım vardı. Fakat en güzel yeri, en güzel hayatı Dalyan’da buldum. Allah’a binlerce kez teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulunuyordu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL