Çiftçi Toprağını Terk Ediyor

Bütün yurtta 17 günlük tam kapanmanın başladığı günlerde, halkın nasıl kaderine terk edildiği rakamlarla ortaya çıktı.
Muğla’da 2020 yılında Küçük Aile İşletmesi kapsamındaki bin 924 işletmeye, işletme başına bütün bir yılda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sadece 300 TL destek verildi.
Pandeminin en ağır şekilde hissedildiği geçtiğimiz 2020 yılında, çiftçinin nasıl mağdur edildiğini önergesine gelen yanıtla birlikte itiraf edildiğini belirten CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Muğla ölçeğindeki bu örnek aslında tüm ülkede bulunan çiftçinin içine düştüğü durumun fotoğrafıdır. AKP iktidarı, pandemi sürecinde destekten mahrum ettiği tüm kesimleri özellikle çiftçiyi bitirmiştir, tüketmiştir” dedi.

ÇİFTÇİ TOPRAĞI TERK EDİYOR
Nüfusu bir milyonu geçmesine rağmen çiftçi sayısı 27 binlerde kalan Muğla’nın, bir Türkiye örneği olduğunu belirten CHP’li Alban, “Muğla’dan az buçuk biraz daha büyük olan Hollanda’nın tarım ihracatı, 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumdadır. Dünya genelinde tarım üretimi artıyor, tarımla uğraşanların sayısı artıyor fakat AKP hükümetinin kötü yönetimi, ülkemizde çiftçiyi topraktan kaçırıyor, çiftçi bırakın kar elde etmeyi, maliyetini bile karşılayamadığı için tarımı bırakıyor” dedi.

BORÇLARI YAPILANDIRACAĞIZ
CHP iktidarında çiftçinin rahat bir nefes alacağını vurgulayan Alban, “İktidara geldiğimiz takdirde, üretimden çıkan ve üretim yapılmayan tarım arazilerini üretime kazandıracağız. Üretim planlaması yapacağız. Çiftçimizin sırtında ağır bir yük olarak duran borçları yapılandıracağız” diye konuştu.