Gökcan’dan 23 Nisan Mesajı

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan yayınladığı mesajında; 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını kutlayarak, “23 Nisan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir” ifadelerine yer verdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığını hatırlatan Milletvekili Gökcan mesajında şu bilgilere yer verdi.

Samsun’da ilk adımının atıldığı bağımsızlık mücadelesinin devamında Amasya, Erzurum ve Sivas’ta yapılan kongrelerle ülkemizin kurtuluşu için milletimizin tek vücut olarak savaşması gerektiği fikri etrafında toplanıldı.

Egemenliğimiz, millet eliyle gerçekleşmeliydi. Atatürk, “Tek egemenlik vardır, o da ulusal egemenlik” diyerek Cumhuriyet’e atıfta bulunmuştu.

Ankara’da 23 Nisan 1920 günü toplanan ve ülkenin her tarafından seçilerek gelen temsilciler, ülkemizin yokluk ve yoksulluk döneminde çalışmaya başladı.

23 Nisan millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. 23 Nisan 1920 ruhu tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Bununla birlikte Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bir gündür. Dünyada kutlanan ilk Çocuk bayramıdır.

Bundan tam bir asır önce Ankara’da dualarla, tekbirlerle, salavatı şeriflerle açılan Büyük Millet Meclisimiz, vatanımızın işgal edildiği bir dönemde milletimizin ve devletimizin hürriyet mücadelesinin merkezi olmuştur. Binlerce yıllık devlet silsilemizin son temsilcisi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma anlayışı üzerinde inşa edilmiştir.

Gökcan: Hiç bir terör örgütü ve tehditler bizi kutlu yürüyüşümüzden asla alıkoyamayacaktır.

Destansı Türk tarihinde ve 100 yıl önce de defalarca karşılaştığımız iç ve dış tehditlere, her türlü saldırılara ve son dönemde yaşadığımız FETÖ terör örgütünün darbe girişimine rağmen sarsılmadık, yıkılmadık ve yıkılmayacağız da. Hiç bir terör örgütü ve tehditler bizi kutlu yürüyüşümüzden asla alıkoyamayacaktır.

Ecdadımızdan devraldığımız şanlı bayrağımızı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, daha yükseklere çıkartmaya kararlıyız.

Bu vesile ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının sevincini yaşamamızı sağlayan TBMM’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve bu uğurda canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.