Bodrum Editör'ün Seçimi Gündem Muğla

Etkinlik Sektörü İsyan Etti!

Uzun süren pandemi nedeniyle iş üretemeyen ve istihdam gücünü neredeyse tam anlamıyla kaybeden etkinlik sektörü, 15 aydır devam eden belirsizliğin giderilmesi için Hükümete çağrı yaptı. Özellikle turizm bölgelerinde yaşadıkları kaybı..

Etkinlik Sektörü İsyan Etti!

Uzun süren pandemi nedeniyle iş üretemeyen ve istihdam gücünü neredeyse tam anlamıyla kaybeden etkinlik sektörü, 15 aydır devam eden belirsizliğin giderilmesi için Hükümete çağrı yaptı. Özellikle turizm bölgelerinde yaşadıkları kaybı iliklerine kadar hisseden sektör temsilcileri, çalışanlarının aşı programına alınmasını ve ekonomik destek paketlerinin sektör bileşenleri için uygulanmasını talep ediyor.

Volkan Duman

Türkiye Tüm Etkinlik  İşverenler  Sendikası Etkinlik-Sen  Muğla İl Başkanı Volkan Duman, Türkiye’nin ve ticaret hayatının büyük bir sınavdan geçtiğini hatırlatarak “Yok sayılan Etkinlik Sektöründe 15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi lazım gelmektedir. Zira Ülkemiz eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak Hizmet ve Etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlaması ile ulaşabilecektir” dedi.

Duman, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemiz eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak hizmet ve etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlamasıyla ulaşabilir” ifadelerini kullandı. İşte o basın açıklamasından satır başları:

  • Pandemi dönemindeki normalleşme planını, kendine has bir yöntemle yürüten ülkemiz işlemeye devam eden fabrikalarımız ile ekonomi sistemini desteklerken, birçok riskli gördüğü alanda da tedbirlerini tüm dünyaya örnek olacak şekilde yaklaşımlarla alarak, bilim ve aklın öncülüğünde uyguladı ve zorlu süreci bugüne kadar başarıyla getirdi.
  • AŞI UYGULAMASINDA VE EKONOMİK DESTEK PAKETLERİNDE ÖNCELİK VE AYRICALIK ARTIK HİZMET VE ETKİNLİK SEKTÖRÜ PAYDAŞLARINA VERİLMELİDİR.
  • 16 Mart 2020 tarihinde getirilen Pandemi kısıtlamaları sonrasında Temmuz ve Ağustos aylarında sadece 55 gün faaliyet gösterebilmiştir Bununla beraber, halen devam eden personel, kira, elektrik, SGK, Oda aidatları vs masraflarımız ile ayakta kalmaya çalışan bizler HİÇBİR DESTEK ve MALİ YARDIMDAN İSTİFADE ETMEDEN faaliyetlerimize başlayacağımız günü sabırla bekliyoruz.
  • Etkinlikler durmadı, sadece sektör durduruldu. Kontrolsüz şartlarda ev, bahçe, bağ, sokak, bina korunakları gibi mekanlarda BULAŞA, VERGİ ve İSTİHDAM KAYBINA SEBEBİYET VERECEK şekilde etkinlikler gerçekleşecek.  Etkinlik Ruhsatlı, Belediyeler Tarafından Belirlenen, Vergi Kaydı olan işletmelerce gerçekleşmeyen her türlü etkinlik Pandemi Öncesinde Olduğu gibi YASAKLANMALIDIR.
  • Kapalı Olan Etkinlik Sektörüne rağmen artan vaka sayılarının kaynağı net bir şekilde tespit edilerek, yerinde müdahale ile sektör ayrımı yapılmaksızın çözümlenebilirdi. Salgının ilk gününden beri kapalı ve yarı kapalı olan sektörler, son KAPANMA örneğindeki tedbirler benzeri kararlı adımlar ile bu derecede mağdur edilmeden çalıştırılabilirlerdi. Maalesef Pandeminin olumsuz koşullardan tüm sektörler eşit biçimde etkilenmedi.”

Etkinlik Sen İl Başkanı Volkan Duman açıklamasına şöyle devam etti:

“Sektörümüz dayanma gücünü kaybetmiş ve yok olmanın eşiğine gelmiştir. Yılların birikimi ve tecrübesine sahip Sektör Esnafı ve Duayenleri, farklı sektör arayışına girmişlerdir. Sektörümüz hareket kabiliyetini kaybetmiş, katma değer üretemeyecek hale gelmiştir. Turizm Sektöründe beklenen hedefler ETKİNLİK SEKTÖRÜ OLMADAN GERÇEKLEŞEMEYECEKTİR.ETKİNLİK SEKTÖRÜ adına endişe taşıyan ETKİNLİK SAHİBİ, İŞVEREN ve İŞÇİ’leriyle milyonlarca insan adına ÇÖZÜM BEKLİYORUZ.81 İlimizde faaliyet gösteren, fikirleri ve önerileri ile katkı, destek veren, sesini duyurmaya çalıştığımız, Açık ve Kapalı Etkinlik Mekanları, Organizasyon Firmaları, Yiyecek-İçecek Sunumu ile Catering Firmaları, MICE Endüstrisi Paydaşları, Prodüksiyon Firmaları, Fuar Firmaları, İncentive ve  Eğlence Sektörü işverenleri adına var gücümüzle HER TÜRLÜ KURAL ve KAİDELERE UYARAK ÇALIŞACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERİYORUZ.

Bulaş oranındaki artış ve bugün tüm yasaklara rağmen geldiğimiz noktaya baktığımızda tek suçlunun etkinlik sektörü olmadığının anlaşıldığını umuyoruz. Bir an önce çok zorda olan etkinlik sektörünün rahatlatılması ve faaliyetlerine başlamasına müsaade edilmelidir. Bizler sadece;YAŞAMAK ve YAŞATMAK İSTİYORUZ.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL