Bodrum Editör'ün Seçimi Gündem

Bodrum’a Tatile Gelen ‘Ev’leniyor!

Tatil için Türkiye’ye gelen turistler, başta Bodrum olmak üzere, turizm destinasyonlarında yatırım yapmaya başladı. Gayrimenkul danışmanları ve stratejistler, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte konut talebinin daha da artacağını dile getiriyor.Turizm sektörü..

Bodrum’a Tatile Gelen ‘Ev’leniyor!

Tatil için Türkiye’ye gelen turistler, başta Bodrum olmak üzere, turizm destinasyonlarında yatırım yapmaya başladı.

Gayrimenkul danışmanları ve stratejistler, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte konut talebinin daha da artacağını dile getiriyor.
Turizm sektörü yeni normal dönem için hazırlıklarını tamamlarken, dolarda yaşanan rekabetçi kur politikası, tatile gelen turistlerin ilgisini çekti. Antalya, Bodrum, Çeşme gibi turizm destinasyonlarının yanı sıra İstanbul ve İzmir’i gören turistler, hem yatırım hem de yaşamak için bu kentlerde ev almaya başladı.
Dünya Gazetesi’ne konu ile ilgili bir demeç veren Gayrimenkul Pazarlama Uzmanı Dr. Ali Gökçiler, “Biz pandemide bile Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu, dünyanın dört bir yanından ülkemizi yaşamak için tercih eden ülke insanlarıyla gördük. Şimdi turizm sezonu açılıyor. Ülkemize gelen turistlerin çok büyük bir kısmının ülkemizde yaşamak istediğini görüyoruz” dedi. Türkiye’nin pandemi sürecinde sağlık altyapısının bu satışları etkilediğini anlatan Gökçiler, “Modern sağlık sistemi, yabancının ilgisini çeken en önemli unsur oldu. Türkiye’de dolarda rekabetçi kur politikasının da etkisiyle, ülkemizde gayrimenkul fiyatları daha cazip bir noktaya geldi. Bunlara bir de Türkiye’nin doğal güzelliği ve konut projelerindeki tasarım ustalığı eklenince ilgi dikkat çekici hale geldi. Satış ofislerimize gelen taleplerden de görüyoruz. İstatistikler de bunu söylüyor. Sağlık turizmi, resort turizmi direkt gayrimenkul sektörünü etkiliyor. Bu yıldan umudumuz yüksek” diye konuştu. Ruslar ve Almanların başı çektiğini belirten Gökçiler, “Ruslar yüzde 76,5, Almanların ise yüzde 64’ü tatil amaçlı gelmek için ülkemizden yatırım yapıyor. Ortalama gayrimenkul yatırımına ayırdıkları bütçe ise ortalama 1 milyon TL’den başlıyor. Burada yaşadıkları süre içerisinde de ekonomiye sağladıkları katkıyla da ciddi bir döviz getirisi sağlıyorlar” dedi.

“Turizm hacmi gayrimenkul sektörünü direkt etkiliyor”
Turizmcilerin ve gayrimenkul üreticilerinin ortak pazarının yurtdışı olduğunu kaydeden Gökçiler, “Yurtdışına Türkiye tanıtımı iki sektörün de ortak pazarı. Turizmde ülkemize daha çok döviz getirecek kitleler hedeflenirken, gayrimenkulde de alım gücü daha yüksek kitleler hedefleniyor. Aslında ortak paydamız bu. Pandemide toplumsal olarak yaşanan kapanma psikolojisinin, bu yaz turizm patlamasına dönüşeceğini öngörüyoruz. Bu da yine yaşama, ülkemize taşınma, burada çalışma, üretme hacmini de direkt olarak etkileyecek” diye konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL