Yılın Engelsiz Şehri mi? Emin misiniz?

Ardahan’da gerçekleştirilen Şehir Ödülleri töreninde Muğla Büyükşehir Belediyesi yılın Engelsiz şehri seçildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı ödül, belediyecilik anlamında her ne kadar sevinçle karşılansa da, Muğla’da nüfusun önemli bir bölümünü teşkil eden engelli vatandaşlar, “Hangi uygulamalar ve hangi engelsiz projeler ile bu ödüle layık görüldük?” sorusunu sormaktan kendilerini alamadılar.

Türkiye’nin hemen her kentinde yaşanan “engellilere erişilebilirlik” sorununun Muğla’da en üst seviyede çözülmüş olabileceği kanaatini uyandıran bu ödülün hangi kriterler gözetilerek verildiği, yarışma öncesinde ne gibi araştırmalar yapıldığı ve özellikle de kamu binalarında erişilebilirlik sorununun ne ölçüde çözüme ulaştırıldığı, bunun yanında Muğla sahillerinde olduğu iddia edilen ‘engelsiz’ plajlara, yıl boyunca kaç engelli vatandaşın gidip sorunsuz şekilde yararlandığı gibi sorular yanıtını bekliyor.

Alınan ödül ile ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklama ise bu sorulara yanıt vermekten çok ama çok uzaktı!

İşte o basın açıklaması;

“Güneş olup Dünya’yı aydınlatamasan da, kandil olup çevreni aydınlat” sloganını taşıyan Şehir Ödülleri töreni, Koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında katılımcı sayıları ve tören süresi sınırlandırılarak düzenlendi.

27 kategori, 3 tema ve değerli katılımcılarla düzenlenen şehir ödülleri töreninde Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de bir ilk olan Engelli Ailelerine Kısa Mola, Engelsiz Plajlar, Engelsiz İzciler ve Engelsiz Nakil araçları hizmetleri ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yılın Engelsiz Şehri ödülü aldı. Ardahan’da düzenlenen şehir ödülleri törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Birsen Kocataş ödülü aldı.

GÜRÜN: GURUR HEPİMİZİN

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Şehir Ödülleri’nde “Yılın Engelsiz Şehri” seçilen Muğla’nın bu başarısının kendilerini gururlandırdığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün başarıda emeği geçen tüm personelini kutladı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün; “Bir şehir düşledik, engelli evlatları için hayatını adayan anneleri düşünen, plajların en güzel yerinde engelsiz plajlar olan, engelli nakil araçlarıyla hayatı kolaylaştıran, engelsiz izcileri ile kamp yapan, ulaşımda engelli rampalı araçları ile tüm vatandaşlara hizmet eden, her yurttaşın eşit yaşama hakkına saygı duyan ve tüm bu hizmetlerle yılın “Engelsiz Şehri” seçildik. Bu gurur hepimizin. Bu başarıda emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum.” dedi