Esnafın Gözü Kulağı 1 Mart’ta

Hükümetin ‘yerinde karar’ ve ‘kademe normalleşme’ söylemlerinin ardından, esnafın gözü 1 Mart tarihine çevrildi. Hükümet, vaka sayılarını mevcut kentlerin nüfuslarıyla oranlayarak riskin azaldığı yerlerde kademeli olarak tedbirleri gevşetme kararı aldı. Bodrum’da ve diğer turizm kentlerinde ise ‘özel durum’ beklentisi var! Buna göre turizm kentlerinde resmi nüfus ile fiili nüfus arasındaki uçurumun dikkate alınması bekleniyor.

Hükümet, kademeli normalleşmeyi dört risk seviyesine göre planlayacak. Resmi nüfus baz alındığı taktirde Muğla ve sahil ilçeleri ‘orta riskli’ kentler arasına girecek. Bu da Muğla’da tedbirlerin 1 Marttan ileri bir tarihte gevşetilebileceği yorumlarına neden oluyor.

Bodrum ve Muğla esnafı, hükümete “fiili nüfusu dikkate alın” çağrısı yapıyor. Böylece vaka sayıları ile nüfus oranlandığında, kent ‘az riskli’ yerleşim bölgesi olarak değerlendirmeye alınabilecek.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konuyu gündeme getirerek, Muğla ve ilçelerinde fiili nüfusun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

“Yetkililerin açıklamalarına göre, vaka sayıları nüfusa oranlanacak, riskin azaldığı illerde kademeli olarak tedbirler gevşeyecek” diyen Girgin “bu noktada Muğla’yla ilgili özel bir durumu vurgulamalıyız: ilimizin resmi nüfusu ile fiili nüfusu arasında büyük bir fark var. Resmi nüfus 1 milyon  iken, fiili nüfus 2 milyona yaklaşıyor. Yani, resmi nüfus baz alınırsa Muğla, orta riskli kentlerden olurken, fiili nüfus baz alınırsa az riskli kentler kategorisine giriyor. Bu nedenle, normalleşme için sınıflandırma yapılırken,  fiili nüfus baz alınmalı; başta esnafımız olmak üzere Muğla halkı mağdur edilmemelidir” dedi.

Konu hakkında yazılı soru önergesi de  verdiğini belirten Girgin konunun takipçisi olacağını belirtti.

TEDBİRLERLE BİRLİKTE MUĞLA İLK AÇILACAK KENTLER İÇİNDE OLMALI

“Yaklaşan turizm sezonu nedeniyle kıyılarımızda nüfus oranının artacağı açıktır. Bu nedenle, küçük esnaf ve sanatkârlarımızın, pandemi sürecindeki zorlu sıkıntılarını atlatabilmeleri, turizm sezonuna hazırlanabilmeleri için Muğla’nın ilk açılacak kentler kapsamında yer alması gerektiğini belirten Girgin, Esnaf Odalarıyla yaptığı görüşmelerde esnafların sabırsızlıkla normalleşme tedbirlerinin hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.