Bodrum

Bodrum Sağlık Vakfı’nda 100.Yıl Kutlaması

Bodrum Sağlık Vakfı, Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak, Cumhuriyetimizin anlam ve coşkusunun paylaşıldığı bir kutlama etkinliği gerçekleştirdi.Vakıf bahçesinde Bodrum Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu ev sahipliğinde, Vedat Türkmen Ortaokulu ve Vakıf..

Bodrum Sağlık Vakfı’nda 100.Yıl Kutlaması

Bodrum Sağlık Vakfı, Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak, Cumhuriyetimizin anlam ve coşkusunun paylaşıldığı bir kutlama etkinliği gerçekleştirdi.
Vakıf bahçesinde Bodrum Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu ev sahipliğinde, Vedat Türkmen Ortaokulu ve Vakıf Gönüllüsü Şeyda Clover destekleriyle düzenlenen kutlama etkinliğine Bodrum İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Bodrum Birim Sorumlusu Hüseyin İzmir, Bodrum Karia Rotary Kulübü, vakfın öğrencileri, velileri ve çok sayıda misafir katıldı.

Bodrum Sağlık Vakfı Kurum Müdürü İlknur Şengül ve Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban’ın günün anlam ve önemini belirtilen konuşmalarıyla başlayan etkinlikte, kurum Müdürü İlknur Şengül 100. Yılın önemine şu sözlerle değindi.
“Ulus olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşı’mızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden 100 yıl geçmiş ve bizler bu güne şahit olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu sebeple bu çok önemli ve anlamlı günde herkesi büyük bir içtenlikle kutluyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti’nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tüm varlık ve değerleriyle sonsuza değin yaşatılması çocuktan kadına, yaşlıdan gence herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğu olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, bu büyük günün 100. yıldönümünde, bütün halkımızın, bütün öğretmen arkadaşlarımın ve geleceğimizin teminatı olan siz değerli ve biricik öğrencilerimizin bu büyük bayramını kutluyor, vatanı uğruna seve seve canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının gurur ve heyecanını yaşadığını belirten Vakıf Yönetim Kurulu Numan Balaban ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“ ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ düşüncesiyle ayak bastığı Samsun’dan, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız bugünlere geldik.
Cumhuriyet sizce ne demek? Cumhuriyet, “Geldikleri gibi giderler” diyebilecek bir kararlılığa ve inanca sahip olmak demek. Cumhuriyet, yoksulluğu, geri kalmışlığı ve cehaleti kabul etmemek demek. Cumhuriyet, Halkın kendini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanması yani ‘Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir’ demek. Cumhuriyet, seçme ve seçilme hakkı demek.
Cumhuriyet, bütün vatandaşların eşit haklara sahip olması demek. Cumhuriyet, hak ve hukukun tesisi demek. Cumhuriyet, Kuvvetler Ayrılığı demek. Cumhuriyet, medeniyet demek. Cumhuriyet ulus devlet modelinde devleti oluşturan tüm vatandaşların ortak bir dil, ortak bir kültür ve ortak değerleri paylaşması demek. Cumhuriyet, Milli Bayramlarını coşkuyla kutlamayan milletlerin dini bayramlarını kutlayacak vatan bulamaması demek. Cumhuriyet, Gülümsemek demek.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyeti özellikle gençlere emanet etmiştir. Gelecek nesillere aktarılması için bırakılmış bu emanete sahip çıkmanın en güzel yolu ise iyi bir vatandaş olarak, çalışmak ve daha çok çalışmakla mümkündür. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”
29 Ekim milletçe, gururla ve her geçen gün daha da büyük bir coşkuyla kutladığımız en büyük milli bayramımızdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, adlarını hayırla ve rahmetle andığımız Nene Hatunlar, Halide Edipler, Kara Fatmalar, Şerife Bacılar, Gördesli Makbule Hanımlar, Halime Çavuşlar gibi kadınlarımızı ve isimlerini sayamadığımız tüm silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Bugün burada dünyada hiçbir millete nasip olmamış bir değeri Cumhuriyeti kutluyoruz. Devletimiz var olsun, Cumhuriyetimizin 100. Yaşı kutlu olsun.”
Konuşmaların ardından vakıf öğrencileri Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini ve Cumhuriyet’in değerlerini vurgulayan şiirlerini, geleceğe dair taşıdıkları umutla, heyecanla ve 100. Yıl coşkusuyla okudular.
Şiirlerin okunmasının akabinde Vedat Türkmen Ortaokulu Halk Oyunları ekibi ve Vedat Türkmen Ortaokulu Vals ekibi sahne alarak misafirlere keyifli anlar yaşattı.

  1. yıla Özel 100 balon umutla göklere bırakıldı.

Tüm öğrencilerin sahneye alınmasıyla hep birlikte geleneksel pasta kesimi merasimi sonrası öğrenciler 100. Yıl balonlarını “ Yaşasın Cumhuriyet “ sloganıyla daha güzel yarınlar için tuttukları dileklerle ve coşku ile göklere bıraktı.
Vakıfta yapılan kutlama programının ardından tüm vakıf öğrencileri ve personelleri Turgutreis Meydanında düzenlenen çelenk sunma törenine katıldılar.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere en büyük armağanı olan ve sonsuza kadar yaşayacak Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL