Bodrum

Nar Tugan Bodrum’da Kutlanır

7. Geleneksel Nar-Tugan Kutlaması’nın adresi her yıl olduğu gibi yine Kumbahçe oldu. Nar-Tugan’ın gerçek kahramanları Kumbahçe Mahallesi Muhtarı Nil Taşkıran ve Tarihçi-Arkeolog Ayşe Temiz ev sahipliğinde de cömert davrandılar. Konuklara keşkek,..

Nar Tugan Bodrum’da Kutlanır

7. Geleneksel Nar-Tugan Kutlaması’nın adresi her yıl olduğu gibi yine Kumbahçe oldu. Nar-Tugan’ın gerçek kahramanları Kumbahçe Mahallesi Muhtarı Nil Taşkıran ve Tarihçi-Arkeolog Ayşe Temiz ev sahipliğinde de cömert davrandılar. Konuklara keşkek, aşure ve Bodrum mandalinası ikram ederlerken; Bodrum’un önemli bir yerel anına toplum mimarlığı yaptılar. Meydanda kurulan stantlarda el işi ürünler teşhir edildi. Bu arada çok sayıda gönüllü de, organizasyonun isimsiz kahramanlarıydı. Kesinleştiğinde haberini mutlaka büyük bir keyif ve onurla sizlere ileteceğimiz önemli bir Nar Tugan gelişmesi de oluyor gibi. Bu yönüyle Geleneksel Nar Tugan’ın 7.si önemli bir milat olabilir. Meydanda yakılan ateş ile kutlamanın işaret fişeği çakılmış oldu. Kumbahçe Mahallesi Muhtarı Nil Taşkıran yaptığı sunumdaki; “Nar Tugan en uzun gecedir. Ancak Nar Tugan yeni bir gün demektir. Gündüze geçiş kutlamasıdır. İlk dolunayda kutlanır. Gece, gündüz sürekli savaşırlar. 22 Aralıktan sonra güneş, geceye galip gelir. Nar Tugan güneş, ateş, ışık demektir.İsmini sayamayacağımız denli gönüllü kişinin, kuruluşun, kurumun bu güzel geleneksel etkinliğimize katkısı oldu. Hepsine bu karşılıksız desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz. Nar Tugan Bodrum’da kutlanır. Elbette her yerde kutlanır. Ama Bodrum’da bir başka kutlanır” ifadelerinin ardından, Kumbahçe Sosyal Tesis Kursiyerleri’ni sahneye davet etti.  Kursiyerlerin gösterisinin ardından Taşkıran, katılımcıları Dilek Ağaçları’na bez bağlanarak gerçekleştirilen dilek tutma etkinliğine davet etti. 

AYŞE TEMİZ: “NAR TUGAN, AYDINLANMA BAŞLANGICIDIR.”

Meydandaki üç ağacında adeta yapraklarının dahi görünmez olduğu dilek tutma törenine katılım oldukça yüksek oldu. Özel dilekler dışında en çok tutulan dilekler sırasıyla; Adalet, yoksulluğun bitirilmesi, çocuk istismarlarının sonlanması oldu. Dilek ağacına bez bağlayanlar içerisinde yer alan Bodrum Belediye Meclis Üyesi Emel Çakaloğlu; “Elbette en çok adalet diledim. Çocukların istismara maruz kalmadığı, aydınlık bir Türkiye diledim. Yokluğun, yoksulluğun tarihe karışacağı; emekçi haklarının yetkililer tarafından sadaka olarak değerlendirilmediği bir ülke diledim. Seçilmişlerin gece yarısı operasyonlarıyla, kayyumlarla görevlerinden alınmayacağı demokratik bir düzen diledim. Yani kısacası, gelmekte olanı diledim. Görüyorum ki; hepimizin dilekleri ortakmış. Dileklerimizi, dilek ağaçlarında bırakmayacağız. Dileklerimizi şu anda bu meydandaki dilek ağaçları gibi renga renk büyüteceğiz. Dileklerimiz bir daha sökülmemecesine bu bereketli topraklar üzerinde kök salacak. Boy verecek”görüşlerine yer verdi. 7. Geleneksel Nar Tugan Kutlaması’nın mimarlarından Tarihçi-Arkeolog Ayşe Temiz de; Bu sene de Nar Tugan’ı halkımızın geniş katılımıyla, anlamına uygun bir şekilde kutluyoruz. Nar Tugan için, yarımadada  ilk kıvılcımı çakan Arif Vidinli Beyi anmadan olmaz. Kendisinin Bodrum’a en büyük katkılarından birisi de Nar Tugan olmuştur. Arif Vidinli’nin ailesi de anısına sahip çıkmakta. Kazanlardaki keşkeklerimiz de onların eseri ve katkısıdır. Arif Vidinli’yi rahmetle anıyoruz. Nartugan, bilimin en müspet yılbaşısıdır. 21 Aralık’a kadar gece uzar, 21 Aralık’ta durur. Nar Tugan ile gündüz yol almaya başlar. Nar Tugan aydınlanma başlangıcıdır. Bundan güzel yılbaşı olmaz tabi ki. Eski bir gelenektir. Türk adeti diyeceğim ama Kuzey Yarımküre’deki tüm insanlık bunu kutlar. Slavlarda var, Azerbaycan’da var. Tüm Türki Cumhuriyetler’de var. Bu sene dekutluyoruz. Amacımız, insanlığa yararlı etkinliklerimizi anmak ve onları anımsamak. Onlarla beraber ileriye dönük yol almak. Nartuganda dilekağacına dilek bezleri bağlanır. İnsanlık dilek diler. Çocuklarımız ve bebeklerimiz için tertemiz bir gelecek diliyoruz. Kutlu olsun hepimize” sözcükleriyle görüşünü dile getirdi.

NAR TUGAN’DA, ÇOCUK İSTİSMARI MESAJI DA VARDI.

Eda Alana Johnson’ın konseri büyük beğeni topladı. Uğur Anadolu Lisesi’nin dans performansı gönülleri fethetti. Bodrum Yıldızlar Dans Grubu etkinliğin kıdemli grubu olarak katılımcılardan her zamanki yoğun ilgiyi gördü. Derya Ünver Company’nin minik dansçıları izleyicileri adeta sahneye kilitledi. Bodrum Kültür Turizm Dayanışma Derneği Folklor Ekibi yöresel oyunlardaki tüm becerisini Nar Tugan’a yansıttı. Adaçayı Erbane Grubu binlerce yıllık Mezapotomya geleneğini Bodrum’a taşıdı. Grup, bölgemizde vurmalı çalgının duayeni olduğunu sahnedeki duruşu ve gördüğü ilgi ile bir kez daha tescilledi. Gün Batımı yöresel oyunları, bu yıl da Kumbahçe-Nar Tugan’ının olmazsa olmazları arasındaydı. Adeta Nar Tugan kutlamalarının başkentine dönüşen Bodrum-Kumbahçe’deki mükemmel ve yoğun emek yüklü etkinliğin, parlayan yıldızı Anka Dans Topluluğu oldu. Topluluğun ilk koreografisindeki imza (Bestesi ve yorumu ile) Serap Yenice’ye aitti. Meydanda katılımcılar içerisinde yerini alan sanatçı Yenice’nin; Halikarnas Balıkçı’ndan esinlenerek derlediği Merhaba’sı büyük ilgi gördü. Anka Dans Topluluğu’nun etkinliğe damga vuran bir başka özelliği ise, ülke gündemini uzun zamandır işgal eden “Çocuk Tecavüzlerine” yönelik farkındalık yaratması oldu. Topluluk dansçıların tamamı yakalarına beyaz kurdele takarak; çocukların hayatının karartılmadığı, beyaz bir dünya özlemini dile getirdiler.

KUMBAHÇELİ KAYGISIZ: “EN İYİ OYNAYAN ABLA, BENİM ABLAMDI.”  

Anka Dans Topluluğu, dans eğitmeni Nurcan Alper de etkinlikle ilgili olarak; “Başta muhtarımız Nil Taşkıran ve tarihçi-arkeolog Ayşe Temiz hanımefendiler olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Bodrum, antik süreçlerinden bu yana kadınların tarih yazdığı bereketli bir coğrafya olagelmiştir. Bu bereket başta sayın Taşkıran ve Temiz kimliğinde tüm zenginliği ile sürmekte. Neymiş? Kadın eli değince böylesi sorunsuz, güzel, zarif, estetik ve tadına doyulmaz oluyormuş hayat. Ben ve arkadaşlarım eğer; dostların arasında, güneşin sofrasında gerçekleşen bu muhteşem buluşmaya biraz olsun katkı sunabildiysek, ne mutlu bizlere” diyerek duygularını dillendirdi. Kumbahçe Mahallesi sakinlerinden Aykut Kaygısız da; “Bodrum’un böylesi bir değere sahip çıkmasını ve kendisinde içselleştirerek bu evrensel değeri, yerelleştirmesini çok önemsiyorum. Bu ruhla Nar Tugan ateşi Bodrum’da ilelebet sönmez. Dışarıdaki önemli işlerimi erteleyerek bu etkinlik dolayısı ile Bodrum’da kalmayı tercih etmiştim. İsabetli bir karar vermişim. Emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Yalnız bir gerçeği dile getirmek isterim. Oynayan ablalar içerisinde, en iyi benim ablam oynadı” ifadelerini kullandı.

Haber:Ayhan Karahan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL