Sahil Rüzgarı Operasyonu Başladı!

Ege ve Akdeniz sahillerinde birçok suça karıştıkları öne sürülen çetelere yönelik 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. “Sahil Rüzgarı” adı verilen operasyon kapsamında Muğla’da da toplam 19 kişi gözaltına alındı. Suçlamalar ise tefecilik, yaralama, tehdit ve yağma!

“Sahil Rüzgarı” adı verilen baskınlarda 171 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği öğrenildi. Operasyonlarda şu ana kadar 105 kişi gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında emniyetten yapılan açıklamada şöyle denildi;

  • Mafya tipi organize suç örgütlerinin nihai amaçları; haksız kazanç elde ederek maddi ve manevi güce ulaşmaktır. Bu doğrultuda hareket eden suç örgütleri sistematik bir şekilde değişik türdeki suç eylemlerini gerçekleştirerek kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturmaktadır.
  • Bu kapsamda; yetkili İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ve KOM Daire Başkanlığı koordinesinde; turizm sezonu öncesi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sahil şeridi illerimizi ve turistik diğer büyükşehirlerimizi de kapsayacak şekilde “Sahil Rüzgarı” kod adlı operasyon başlatıldı.
  • 8 ilde yaklaşık 8 ay süren çalışmalar neticesinde; Antalya ilinde 32, Aydın ilinde 15, Balıkesir ilinde 25, İzmir ilinde 30, Mersin ilinde 19, Muğla ilinde 19, İstanbul ilinde 13 ve Adana ilinde 18 şüpheli şahsa yönelik olmak üzere; yerel olarak organize suç örgütü faaliyetlerinde bulunan (yağma, tehdit, tefecilik, silahla yaralama vb), suç örgütlerine silah temini gerçekleştirdikleri tespit edilen toplam 171 hedef şahsa yönelik 21.05.2021 tarihinde eş zamanlı planlı operasyonlar yapıldı.