Bodrum Bodrum Bodrum Gündem

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde Göktepe’de bulunan Antik Tiyatro, Halikarnassos’dan günümüze kalan önemli tarihi eserlerden birisidir. M. Ö. IV. yüzyıla tarihlenen görkemli bir yapıdır. Roma İmparatorluk Çağı öncesi tiyatroların tüm özelliklerini taşımaktadır…

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde Göktepe’de bulunan Antik Tiyatro, Halikarnassos’dan günümüze kalan önemli tarihi eserlerden birisidir.

M. Ö. IV. yüzyıla tarihlenen görkemli bir yapıdır. Roma İmparatorluk Çağı öncesi tiyatroların tüm özelliklerini taşımaktadır.

Tiyatro üç bölümde ele alınabilir.

l. Cavea ya da Oturma sıraları bölümü: Oturma kademeleri ana kayaya at nalı şeklinde oyularak biçimlendirilmiş ve üzeri mermerle kaplanmıştır. Oturma sıraları ortadan yatay olarak geçen bir yolla enine ikiye ayrılmıştır. Alt bölüm sağlam bir biçimde günümüze kadar gelmiştir. Üst bölüm ise doğa ve insanların yaptığı tahribat nedeniyle harap bir durumdadır. Oturma sıraları ayrıca dikine 11 merdivenle 12 bölüme ayrılmaktadır. Bu yatay ve dikey geçişler tiyatronun dolup boşalmasında kolaylıklar sağlamak üzere yapılmıştır. Eldeki verilere göre alt bölümde 30 üst bölümde 25 olmak üzere toplam 55 sıra bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle tiyatronun 12.000 – 13.000 kişi kapasiteli olduğu düşünülebilir. Oturma bölümünün yarım daireden büyük olması Erken çağlara tarihlendirilebilen bir yapı olmasını desteklemektedir.

  1. Orkestra Bölümü: Tiyatronun ortasında yer almaktadır ve oturma sıraları bölümüne uygun olarak yarım daireden daha büyük bir biçimde yapılmıştır. Antik Çağlarda oynanan oyunları söylediği şarkılarla ve bir çeşit koreografi ile destekleyen koro orkestrada yer almaktaydı. Ortada, oturma sıralarının hemen önünde yer alan sunak, Anadolu’da ortaya çıkmış bir tanrı olan Dionysos’a yapılan sunular için konulmuştur. Roma Çağı’nın sonlarına doğru bu tip tiyatrolarda gradyatör dövüşleri ve vahşi hayvan dövüşleri yapılmıştır. Burada da seyircileri dövüşçülerden ayıran korkuluk levha kalıntılarını görmek olasıdır.
  2. Sahne Yapısı: Tiyatronun güney kısmında yer alır. At nalı biçimindeki oturma bölümünün açık kısmını kapatacak biçimde inşa edilmiştir. Dikdörtgen bir yapıdır. İki katlı bir yapı olduğu ve orkestraya bakan kısmında bir sahne önü podyumu bulunduğu izlenebilmektedir. Bu bölümün arka tarafındaki duvar üzerinde oynanacak oyuna göre değişen portatif dekor levhaların asıldığı oyuklar görülebilmektedir. Sahne yapısındaki kapılar oyunda rol alan oyuncuların ve protokolun kullanıldığı kapılardır. Sahne binası ile oturma bölümü arasında yer alan paradokslar yani girişler izleyicilerin giriş ve çıkışlarına ayrılmıştır.

Tiyatro’da 1970’lı yıllarda ve 1990’lı yıllarda restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Günümüzde zaman zaman kültürel etkinlik için kullanılmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL