Muğla

Erol Mütercimler Muğlalılar’a Anlattı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Araştırmacı-Yazar Erol Mütercimler’i Cumhuriyet’in 100.Yıl etkinlikleri kapsamında Muğlalılarla buluşturdu.Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılını farklı etkinliklerle kutlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi araştırmacı yazar Erol Mütercimler’i Muğla halkıyla buluşturdu. Türkan Saylan Çağdaş..

Erol Mütercimler Muğlalılar’a Anlattı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Araştırmacı-Yazar Erol Mütercimler’i Cumhuriyet’in 100.Yıl etkinlikleri kapsamında Muğlalılarla buluşturdu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılını farklı etkinliklerle kutlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi araştırmacı yazar Erol Mütercimler’i Muğla halkıyla buluşturdu. Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Erol Mütercimler Kuvayi Milliye’den Kurtuluş Savaşı’na, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan Atatürk devrimlerine birçok konuda bilinmeyenleri, yaşanmış gerçek hikayeleri söyleşiye katılanlarla paylaştı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’de katıldı.

Mütercimler, “Atatürk’te Cumhuriyet fikri ilk defa 1906 yılında ortaya çıktı”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yıl etkinlikleri kapsamında Muğlalılarla buluşan Araştırmacı-yazar Erol Mütercimler Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerin en uygun olan Cumhuriyet fikrini ilk defa 1906 yılında dile getirdiğini söyledi ve Cumhuriyet’in kimsesizlerin kimsesi olduğunu belirtti.
Erol Mütercimler; “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında Atatürk’ün biyografisi üzerinde 25 yıl çalışan biri olarak Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili konuşma yapmak benim için onur ve şereftir. Bugün sizlerle Cumhuriyet’in ilanına giden Samsun’a çıktığında izlediği yol, ilk defa Cumhuriyet fikrinin ortaya çıkması ve Cumhuriyet nedir konularını sizlerle paylaşmak istiyorum. Cumhuriyet siyaset biliminde monarşik olmayan tüm siyasal rejimlere Cumhuriyet denir. Bizim Cumhuriyet’imiz demokratik olması bakımından diğerlerinden ayrılır ve dünya üzerindeki hiçbir Cumhuriyet yönetimi birbirine benzemez. 1922 yılında padişah yurt dışına gidince Cumhuriyet’i ilan edemezsiniz çünkü Lozan Barış Anlaşması daha imzalanmadı ve kalıcı barış sağlanmamıştı. 24 Temmuz 1923 Lozan imzalandı, yeni bir devletin doğduğunu kabul ettiler. İsim vermek gerekiyordu. Ankara başkent ilan edildi. Son yıllarda söylendiği gibi Cumhuriyet fikri 28 Ekim akşamı masa başında ortaya atılmadı. Mustafa Kemal Atatürk’te ilk Cumhuriyet fikri 1906 yılında Harbiye’den mezun olup Şam’da görevlendirildiğinde ortaya çıktı. Daha sonra 1909, 1913, 1919 Erzurum Kongresi’nde Cumhuriyet fikrini Atatürk ortaya attı.” dedi.

Mütercimler; “Ne mutlu Türküm diyene bu ulusun çimentosudur”

Milli mücadeleyi Atatürk önderliğinde Türk halkının azim ve kararlılığı, Sovyetlerden alınan yardımlar ve İnebolu, Kastamonu bölgesinin silah üreten kadınları sayesinde kazanıldığını söyleyen Erol Mütercimler uygarlık ve insanlık tarihinin Cumhuriyet erkeklerle kurulur, demokrasi kadınlarla yaratılır gerçeğini hep gösterdiğini belirtti. Atatürk’ün Samsun’a çıkışını, Havza, Amasya, Erzurum, Sivas kongreleri süreçlerini ayrıntıları ile anlatan Erol Mütercimler Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün bu ulusun çimentosu olduğunu belirtti. Söyleşi sonrası Araştırmacı yazar Erol Mütercimler’e Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün tarafından plaket takdim edildi.
Başkan Gürün; “Atatürk gibi bir öndere sahip ulusun gelecekle ilgili endişesi olamaz”
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında değerli araştırmacı yazar Erol Mütercimler’i Muğlalı hemşehrileri ile buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün Cumhuriyet’in 100.yılında yapılan ve yapılmayanlardan dersler alarak ikinci yüzyıla Atatürk’ün devrimleri ışığında yürümeleri gerektiğini belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir öndere sahip ulusun gelecekle ilgili bir endişesi olmaması gerektiğini belirten Başkan Gürün söyleşisi ile zihinleri aydınlatan Erol Mütercimler’e teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL