Bodrum

Bodrum’da Turist Otellere Kapandı!

Bodrum Güçbirliği Derneği Turizm komisyonu başkanı Hüseyin Softa, turizm sezonunu öncesi ve sonrasıyla değerlendirdi. Softa Bodrum için rezervasyonların çok iyi olduğunu ancak ilçede yaşanan eksikliklerin turizmi çok etkilediğini söyledi. 2023..

Bodrum’da Turist Otellere Kapandı!

Bodrum Güçbirliği Derneği Turizm komisyonu başkanı Hüseyin Softa, turizm sezonunu öncesi ve sonrasıyla değerlendirdi. Softa Bodrum için rezervasyonların çok iyi olduğunu ancak ilçede yaşanan eksikliklerin turizmi çok etkilediğini söyledi.

2023 turizm sezonu Kurban Bayramı’nı beklerken, Temmuz ve Ağustos aylarında Bodrum’da doluluk oranlarının yüzde 90’a ulaşacağı belirtildi. Bodrum Güçbirliği Derneği Turizm Komisyonu başkanı, Natur Garden Oteli Genel Müdürü Hüseyin Softa, deprem ve seçimle ortaya çıkan belirsizliğin sona erdiğini, Haziran’da yüzde 70’lere varan doluluk oranının Temmuz ve Ağustos’ta yüzde 90’lara çıkacağını söyledi. Softa depremde durma noktasına gelen rezervasyonların tamamen açıldığını, seçim belirsizliğinin de ortadan kalkmasıyla çok iyi bir sezon geçirmeyi umduklarını söyledi.

KALİTELİ TURİZM BODRUM’DA ÇOK ZOR

Doluluk oranlarının iyi olmasına rağmen Bodrum’da sorunların çok fazla olduğunu belirten Hüseyin Softa, turistlere bu durumu anlatmanın çok zor olduğunu belirterek; “Bodrum’da bir türlü bitirilemeyen çalışmalar, turizmi çok etkiliyor. Yollar çok bozuk. Aşırı bir çevre kirliliği var. İnşaat yasağı uygulanmıyor. Tesise giren turist bu yüzden dışarı çıkmak istemiyor. Bizde üzülerek zaten tavsiye edemiyoruz. Bu yüzden esnafımız Bodrum’da beklediği işi yapamıyor ve tesisler dolu olmasına rağmen sıkıntı çekiyor. Biz turizmciler kaliteli turizm için elimizden geleni yapıyoruz ama Bodrum’un bu kadar dağınık ve sorunlu olması, turizmin kaliteli olmasına imkan vermiyor. Kaliteli turizm diyoruz ama Bodrum’un bu kadar sorunlarıyla kaliteli turizm mümkün değil. Yerelde kalite yoksa, kaliteli turizm beklemek hayal. Turizmi sadece tesis olarak değerlendirmek çok yanlış. Turist havaalanından ya da gemiden indiği andan, gittiği zamana kadar verilen hizmeti bir bütün olarak görüyor. Toz toprak, pis bir Bodrum’a gelen turist, tesis ne kadar kaliteli olursa olsun Bodrum’dan mutlu ayrılmıyor. Bu durumu son yıllarda devamlı gelen turistlerin gelmemesiyle daha da iyi anlıyoruz” dedi.

Hüseyin Softa ayrıca döviz belirsizliği, artan maliyetler, sezon ortasında artan asgari ücret gibi konuların da turizmciyi olumsuz yönde etkilediğini, başta gıda ve temizlik olmak üzere hemen hemen her sektörde vadeli çalışmanın imkansız olduğunu da belirtti.

Softa her şeye rağmen 2023 turizm sezonunda tesis doluluk oranlarının sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL