Kültür - Sanat

Özgür Özatay ile “Kendiliğinden”

Sanatçı, Özgür ÖZATAY’ın Solo Resim Sergisi “KENDİLİĞİNDEN” 18 Mayıs Perşembe günü Merqezart A.S.M Koridor’da sanatseverlerle buluşuyor! Bodrum’da uzun yıllarını geçirmiş, 1973 İstanbul doğumlu  Özgür Özatay, “Kendiliğinden” adını verdiği ikinci kişisel..

Özgür Özatay ile “Kendiliğinden”

Sanatçı, Özgür ÖZATAY’ın Solo Resim Sergisi “KENDİLİĞİNDEN” 18 Mayıs Perşembe günü Merqezart A.S.M Koridor’da sanatseverlerle buluşuyor!

Bodrum’da uzun yıllarını geçirmiş, 1973 İstanbul doğumlu  Özgür Özatay, “Kendiliğinden” adını verdiği ikinci kişisel sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Soyut dışavurumcu olarak tanımladığı 45 eseriyle sergiye katılacak olan Özgür Özatay, sergide yer alan eserlerini ve yaratım sürecini şu şekilde anlatıyor;

“Genel anlamda soyut dışavurumcu bir tavır içinde çalışmalarımı sürdürüyorum. Aslında herhangi bir tarz ve tavıra ait hissetmemekle beraber, yaratım sürecinde, nesnelerin imgesel formlarından çok, renk ve müzikle olan ilişkilerinin, geçmişte yaşanmış-yaşanmamış her anın, durumun, kişinin, arta kalan anılarının dışavurumu olarak değerlendirebiliriz.

Zihnin boyaya ve yüzeye bir tür hücumu, bir anlamda hesaplaşması olarak tanımlayabilirim. Duygunun, yaratıcı bilinçaltında, kişi veya kişiler sebepli artakalanlarının bir tür doğaçlaması olarak da görülebilir. İşlerimde kullandığım yazıların metin anlamları yazıldıkları anın simgesel elemanlarıdır. Geleneksel yapıların ötesinde, yapısız alanda ,sınırlı bir ölçü içinde kendiliğinden oluşan başka birinin sayesine vedalaşmadır. Bir tür iyileşme, yola girme, yeniden nefes alabilme halinin tekrar tekrar başlangıcıdır.”

Özgür Özatay’ın “Kendiliğinden” isimli sergisi 18 Mayıs – 16 Haziran 2023 tarihleri arasında Merqezart Koridor’da görülebilir.

ÖZGÜR ÖZATAY KİMDİR?

1973 İstanbul doğumlu Özgür Özatay, İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da yaptıktan sonra,1992 senesinde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümüne birincilikle girdi.1992-1996 yılları arası akademik eğitimini ikincilikle bitirdi.

1997 senesinde yüksek lisans eğitimine başladı.1998 senesinde tez aşamasındaki akademik eğitimini bırakıp İstanbul’da kendi atölyesini açtı.

2000 senesinde uzun yıllardır gelmekte olduğu Bodrum’a temelli yerleşip, Oasis alışveriş merkezinde uzunca bir süre dekoratif boyama ile ilgili bir merkez işletti.

2005 senesinden bu yana ortaklarıyla kurduğu tasarım ve uygulama faaliyetlerinde bulunan ADW Mimarlık ve Ekip Bodrum firmalarında çalışmalarını sürdürmektedir.

2005 yılından beri aralıklı sürdürdüğü sanatsal faaliyetlerini son dört yıldır ev atölyesinde ağırlıklı olarak resim alanında devam ettirmektedir.

1992-1996 MÜGSF Heykel Bölümü

1997 Yüksek lisans terk

1995 Günümüz Sanatçıları 16. İstanbul Sergisi

1996 57. Devlet Resim Heykel Sergisi Başarı ödülü

1997 Günümüz Sanatçıları 18. İstanbul Sergisi

1998 Tolga Eti Sanat Galerisi Heykel branşı mansiyon ödülü

2000 Marina Yacht Club heykel sergisi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL