Bodrum

Bodrum’daki Parklar İhale mi Edildi?

Bodrum Belediyesi’nin 28 Ekim 2022 Cuma günü yaptığı bir ihale ile Torba, Ortakent Ve Yahşi Mahallesi halkın kullanımına açık, yeşil alan, çocuk oyun alanı, park ve spor tesislerini 5 yıllığına..

Bodrum’daki Parklar İhale mi Edildi?

Bodrum Belediyesi’nin 28 Ekim 2022 Cuma günü yaptığı bir ihale ile Torba, Ortakent Ve Yahşi Mahallesi halkın kullanımına açık, yeşil alan, çocuk oyun alanı, park ve spor tesislerini 5 yıllığına özel bir şirkete ihale ile kiraladığı iddiası gündemi sarstı.

Anterhaber.com’un haberinde; “Halkın spor yaptığı çocukların oyun alanlarının gittikçe azaldığı yeşil alanların halkın yararı olmayan bir şekilde ihale edilmesine vatandaşlar teki gösterirken, ihaleden CHP ilçe başkanı ile bazı meclis üyelerinin de haberi olmadığı iddia edildi” ifadelerine yer verildi. Öte yandan ihalenin yapıldığı halka ve kamuya açık yeşil alanlarda şirketin işçilerinin inşaata başladıkları öne sürüldü.

Haberde; Torba’daki 3 çocuk oyun alanı ve spor tesisinden birinin Bodrum Belediyesi meclisi kararı ile sağlık ocağı yapıldığı, arsayı bağışlayan ailenin Bodrum Belediyesi aleyhine dava açmasının ardından Torba’da sadece iki çocuk parkının kaldığı, Belediye’nin ise son 15 yılda bir adet bile yeşil alan ve park üretmediği öne sürüldü. Son olarak iki parktan birinin 5 yıllığına 180 bin TL’ye kiralamaya çıkarılmasının ise sert tepki ile karşılandığı iddia edildi. Bunun üzerine Bodrum Belediyesi’nden bir kamuoyu açıklaması geldi.

BELEDİYEDEN YANIT: KAMUOYUNU YANILTICI HABER

Bodrum Belediyesi, haberin ardından bir açıklama yaptı. Haberi kamuoyunu yanıltıcı, dezenformasyona yönelik olarak nitelendiren Bodrum Belediye Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Bazı basın yayın organlarında yayımlanan “Bodrum Belediyesi Çocuk Oyun Alanları ve Spor Tesislerini 5 Yıllığına Özel Şirkete Verdi” başlıklı haber ve sosyal medya paylaşımlarıyla kamuoyunu yanıltıcı, dezenformasyona yönelik haberlere yer verilmesi üzerine kamuoyu bilgilendirmesi ihtiyacı doğmuştur.

Söz konusu haberlerde yer verildiği gibi Bodrum Belediyesi çocuk parklarını ve yeşil alanları hiçbir şekilde ihaleye açmamış ve kiraya vermemiştir.

2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu 45. Maddesi gereğince, açık ihale usulüne göre kiralama ihalesine açılan Torba, Yahşi ve Ortakent (Müsgebi) Mahallelerinde bulunan tenis kortları ve halı saha 29 Eylül 2022 günü ihalesi yapılmıştır. İlgili kanun gereğince, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla ihale, 15 gün önceden Bodrum Belediyesi web sayfasında ve yerel gazetelerde yayımlanmıştır.

Yahşi-Ortakent bölgesinde bulunan tenis kortları ve halı saha mülga kapatılan Ortakent Belediyesi’nden bu yana kiraya verilmiş olup süresi dolduğu için yeniden kiraya verilmiştir. Torba Mahallesi’ndeki tenis kortu ilk defa ihale yöntemiyle 5 yıllığına kiraya verilmiştir.

Bahse konu haber içeriklerindeki görsellerde yer verildiği üzere tenis kortları dışında kalan oyun ve spor alanları ihale kapsamı dışında olup halkımızın kullanımına her zaman açıktır.

Bodrum Belediyesi olarak halkımızın ihtiyaç duyduğu sosyal donatı alanlarına önem verilmekte olup 2019 yılında sadece 17 olan oyun parkı ve yeşil alan sayısı bugün 301’e çıkarılmıştır. Bu kapsamda çalışmalarına devam eden Bodrum Belediye Başkanlığı ve ilgili birimleri, Cumhuriyet, Gündoğan ve Pınarlıbelen Mahallelerinde yeni sosyal donatı ve yaşam alanlarının çalışmalarını sürdürmektedir. Yalıkavak Mahallesi’nde hizmete açılan Türkan Saylan Spor Kompleksi ile futbol sahası tamamen gençlerimizin ücretsiz faydalanabildikleri alanlar olmuştur. Ayrıca, Gündoğan Mahallesi’ndeki Serbay Ilıcak Spor ve Kültür Merkezi ile Cevat Şakir Mahallesi’ndeki Binnaz Karakaya Kapalı Yüzme Havuzu için hazırlanan yenileme ve tadilat projeleri ihale sürecindedir.

Özellikle gençlerimizin faydalanması amacıyla projelerine devam eden ve yeni spor alanları kazandıran Bodrum Belediyesi sorumluluk alanı içinde 63 adet basketbol, voleybol ve açık alan spor tesisini halkımızın kullanımına sunmuştur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL