Bodrum

Doktorlar, Yaşama Haklarını Savundu

Dün Konya’daki Şehir Hastanesi’nde Ekrem Karakaya isimli doktor görevi başında iken uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmişti. Bugün Bodrum Devlet Hastanesi önünde hemen hemen tüm Bodrum Devlet hastanesi doktorunun katılımı ile..

Doktorlar, Yaşama Haklarını Savundu

Dün Konya’daki Şehir Hastanesi’nde Ekrem Karakaya isimli doktor görevi başında iken uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmişti. Bugün Bodrum Devlet Hastanesi önünde hemen hemen tüm Bodrum Devlet hastanesi doktorunun katılımı ile cinayet protesto edildi. Hastane bahçesinde toplanan doktorlar, önlem alınmazsa; Karakaya’nın öldürülmesinin son doktor katli olmayacağını belirterek, doktorlara yönelik şiddetin durdurulmasını istedi.

Doktorlar adına açıklamayı Muğla Tabip Odası Bodrum Temsilcisi Dr. Serkan Akhan yaptı. Akhan açıklamasına “Üzgünüz, Öfkeliyiz! Sorumlulardan Hesap Soracağız! 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz” diyerek başladı.

DOKTORLAR: “CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK.”

Akhan konuşmasının devamında ise sağlık emek ve meslek örgütleri olarak bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardıklarını belirterek “Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır. Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır” ifadelerini kullandı.

DR. AKHAN: “SORUMLULUK SİYASAL İKTİDARINDIR.”

Hastaneye gelen hasta ve yakınlarının da doktorların eylemine alkışlarla destek verdiği sırada konuşmasını sürdüren Dr Akhan; “Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin, sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmaktadır ve bizler hedef haline getirilmekteyiz. Sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk dayatıyor. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşullarımız için mücadele edeceğiz. Güvenli çalışma alanı sağlamak, siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz! Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Eylem ve basın açıklaması doktorların ve eyleme destek veren vatandaşların dakikalarca süren alkışlı protestosu ile sona erdi.

HASTALARDAN, DOKTORLARINA DESTEK

Devlet hastanesinde ameliyat olup, bu sabah taburcu olan Zeynep.E. isimli hasta da doktorların eylemine destek verenlerdendi. Zeynep.E.; “Şu anda doktorlar toplumun en mağdur olan kesimlerindendir. Yazıktır, günahtır. Az önce haberde izledim. Yaşama haklarını savunan doktorlara polis biber gazı sıkıyor. Başka bir polis biber gazından etkilenip, bayılıyor. Bayılan polise gene doktorlar müdahale edip, yaşama döndürüyor. Bu olay bile kendi içerisinde dramatik değil mi? Unutmayalım. Doktorlarımız kendileri için değil, hepimiz için şu anda burada meydandalar. Yüreğimiz onlarla atıyor” görüşlerini ifade etti.

Haber: Ayhan Karahan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL