Gündem Muğla Spor

Bizi Bike & Camp ile Tanıyacaklar

Rotasıyla doğa, tarih, kültürel birikim ve sporu buluşturan “Bike & Camp Bisiklet Turu” tamamlandı Muğla ve ilçelerinde spor turizmi potansiyelinin belirlenerek spor turizminin de öne çıkarılması ve marka değer oluşturma..

Bizi Bike & Camp ile Tanıyacaklar

Rotasıyla doğa, tarih, kültürel birikim ve sporu buluşturan “Bike & Camp Bisiklet Turu” tamamlandı

Muğla ve ilçelerinde spor turizmi potansiyelinin belirlenerek spor turizminin de öne çıkarılması ve marka değer oluşturma çalışmaları kapsamında, Muğla Valiliği himayesinde düzenlenen “Bike&Camp Bisiklet Turu” tamamlandı.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın (YİKOB) destekleriyle, 15-19 Haziran tarihlerinde “Yayladan sahile” sloganı ile Kavaklıdere’den başlayan tur Bodrum‘da sona erdi. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde, Cycle Turkey tarafından düzenlenen organizasyon, Kavaklıdere, Yatağan, Milas ve Bodrum Kaymakamlıkları ile ilçe belediyelerin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Muğla’nın tanıtımına, bisiklet turizminin gelişmesine ve turizm sezonunun uzatılmasına katkı sağlaması amaçlanan tura 100’den fazla bisiklet tutkunu katıldı. Tarihi ören yerleri ve antik kentlerin de gezildiği tur, rotasıyla doğa, tarih, kültürel birikim ve spor buluşturmuş oldu.

Turun başladığında ilk gün geceyi çadırlarda Kavaklıdere Yerküpe’de geçiren bisikletliler, ikinci geceyi Yatağan Stratonikeia’da üçüncü geceyi Milas Uyku Vadisi Gökçeler Kanyonu’nda, dördüncü geceyi ise Bodrum Yalı Mahalllesi sahilinde geçirdi. Bodrum’a ulaştıklarında denize girip yüzme imkanı bulan katılımcılar, son gün ise Antik Leleg kentlerini birbirine bağlayan yolun geçtiği Pedasa Antik Kenti’ni ziyaret edip yürüyüş yaptı. Doğayla içe bir parkurdaki yürüyüş yapan katılımcılar, tarihi kalıntıların bulunduğu alanları gezdi.

Spor turizmi kapsamında sürdürülebilir bir etkinlik olacağı belirtilen “Bike&Camp Bisiklet Turu” ile Avrupa’dan bisiklet tutkunlarının da rotasında Muğla’nın olması hedefleniyor.

Organizasyon sorumlusu Ali Sonay, turun sonunda katılanlara teşekkür etti. Böyle bir turun ilk kez gerçekleştirildiğini belirten Sonay “Bu etkinlik aslında bir demoydu. Çok kısa zamanda organize edilmesine rağmen oldukça başarılı ve keyifli geçtiğine inanıyorum. Ufak tefek konular atlanmış olabilir. Daha sonra kulüp ve dernek başkanlarıyla bir değerlendirme yapacağız. Bu etkinliği nasıl zenginleştirip daha da güzelleştirebiliriz diye fikir alış veriş verişinde bulunacağız” dedi.

Seneye “2. Bike&Camp Bisiklet Turu”nu gerçekleştirmek ve bisiklet kültürünü öncelikle Muğla’nın her yerine taşımak istediklerini ifade eden Sonay, “Muğla’mız çok farklı güzellikleri ve imkanları barındırıyor. Onun için rotamız gelecek turda farklı olabilir. İlimizin her yerine ulaşmak istiyoruz. Bisiklet kültürünün yaygınlaşması ve güzel etkinlikler için hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bunun gelişerek daha geniş kitlelerin bölgemizi ziyaret etmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Cömert ise, Muğla’da turizm sezonunun uzatılmasında bu tür organizasyonların önemli olduğunu söyledi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın proje ve düşünceleri ile vizyonlarını geliştirdiğini söyleyen Türkiye Bisiklet federasyonu Muğla temsilcisi İlker Cömert, Sayın Valimiz bu projenin fikir babası ve destekleyicisi olarak bizlerin önünü açtı. Kavaklıdere’de bakırcıların el emeği göz nuru çalışmalarının oluşturduğu kültürel değeri, tarihi ören yerlerimizle, Uyku Vadisi Leeleg yolu gibi muhteşem doğal güzelliklerle bisiklet vasıtası ile buluşturmak büyük ve önemli bir proje bu sene sınırlı tuttuğumuz katılımcı sayısı ile aslaında Turun bir denemesini gerçekleştirdik. Gelecek sene tüm dünya dan bisiklet tutkunlarının katılacağı ilimizin tanıtımına büyük katkıda bulunacak dedi.

Muğla’da bisiklet kültürüyle ilgili gelişmelerin ivme kazandığı bir dönemde olduklarını ifade eden Cömert, “Bisikleti seven ve önemine inanan valimizin destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Hedeflerimizi büyütmede bizlere güç veriyor. Bisiklet kullanımını ne kadar çok yaygınlaştırırsak bu spor dalında uluslar arası başarılarda da adımızı duyurabiliriz. Tabi bisiklet sadece bir spor aracı değil, sağlıklı yaşama, sağlıklı nesiller yetiştirmeye ve temiz çevreye katkı sağlayan bir ulaşım aracı. O nedenle bisiklet kültürünün yaygınlaşması için gayret gösteriyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL