Bodrum

Beyaz Kum Sereceklerdi, Olmadı!

Bodrum kıyılarında, sahillerin doğal görünümünü değiştirerek ekolojik dengeyi bozan beyaz kum serim işlemlerine vatandaşlar ve belediye müdahale ediyor. Bodrum Gümbet’te halk plajına maden tozu dökerek sözde plajı güzelleştirmek isteyen otele..

Beyaz Kum Sereceklerdi, Olmadı!

Bodrum kıyılarında, sahillerin doğal görünümünü değiştirerek ekolojik dengeyi bozan beyaz kum serim işlemlerine vatandaşlar ve belediye müdahale ediyor.

Bodrum Gümbet’te halk plajına maden tozu dökerek sözde plajı güzelleştirmek isteyen otele vatandaşlar ve belediye engel oldu. Şikayet üzerine olay yerine belediye ekipleri 13 çuval maden tuzuna el koydu. Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan “Otellerin kendi kapattıkları koylara bunları döktüklerini biliyoruz ancak adamlar gözlerini karartmışlar halk plajına maden tozu döküp hem vatandaşı zehirleyecek hem ekolojik dengeyi tehlikeye atacak kadar sorumsuzca davranmışlar” dedi.

BELEDİYE MÜDAHALE ETTİ, ÇUVALLARA EL KOYDU

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bodrum kıyılarında, sahillerin doğal görünümünü değiştirerek ekolojik dengeyi bozan beyaz kum serim işlemlerine belediye ekipleri müdahale etti. Gümbet Koyu’nda bir otelin sahiline beyaz kum serimi yaptığı ihbarını alan belediye ekipleri, bölgede inceleme başlattı. Yapılan incelemeler neticesinde, 13 çuval içinde niteliği belirlenemeyen beyaz kum olduğu, serim için sahilde gerekli düzenlemelerin yapıldığı ancak sahile herhangi bir serim işlemi yapılmadığı tespit edildi. Belediye ekiplerinin incelemeleri sırasında ilgili firma ve otel işletmecilerinin herhangi bir izinlerinin bulunmadığı belirlendi. Yerinde yapılan kontrollerde çuvallardaki beyaz kum ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, tutanak altına alınarak idari yaptırım uygulandı. İncelemelerin ardından beyaz kum dolu çuvallar, belediye ekipleri kontrolünde iş makinesi yardımıyla getirildiği TIR’a geri yüklenerek bölgeden gönderildi” denildi.
CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Sahillerimizin doğal görünümünü bozan bu tür müdahalelere geçit vermeyeceğiz. Bölgemizde, ekiplerimiz ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü birimlerinin denetimleri aralıksız devam ediyor. Kıyılarımızın doğallığını bozacak müdahalelere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yasal yaptırımlarla karşılık verilecektir” ifadelerini kullandı.

KARAHAN : HEM HALKI ZEHİRLEYECEKLER HEMDE DOĞAL DENGEYİ BOZACAKLAR, ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bodrum Yurrtaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise yaptığı açıklamada “Burada yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turist denize giriyor. Bazı lüks otellerin halka kapattıkları plajlarada benzer kumları döktüğünü biliyoruz. Ancak u sefer tamamen kamuya ait olan halka açık halk plajına kimseye sormana, yasal izin almadan, üstelik koruma altında olan poseidon çayırlarının bulunduğu Gümbet koyuna getirerek maden tozlarını dökmek akla ziyan bir davranış. Hem halkı zehirleyecekler hem doğal dengeyi bozacaklar. Bu işin takipçisi olacağız, kıyılara yapılan her türlü müdahaleyi ve doğal dengeyi bozacak faaliyete engel olacağız” diye konuştu.

Sözcü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL