Bodrum’un 1 Milyarı nerede?!

Bodrum Güçbirliği Derneği Başkanı Serdar Kayhan, 2021 yılı bütçesi 1 milyar lira olarak açıklanan Bodrum Belediyesi’nin, yıl boyu bu bütçeyle ne yaptığı sordu.

Kayhan, yaptığı yazılı açıklamada “Bodrum’un doğal oluşumundan, güzelliğinden başka Bodrum’a bugüne kadar kalıcı, elle tutulur, gözle görülür ne eser kazandırdık? Gelecek adına neler yaptık?” ifadelerini kullandı. Serdar Kayhan, şeffaf belediyecilik ilkesinin yerine getirilmesini istedi.

İşte Bodrum Güçbirliği Platformu adına yapılan o açıklamanın tam metni:

“Yolların hali ortada! Her gün çöken yol haberleri, yolda çamura saplanan araçlar, canımızın tehlike altında olması! Yıl 2022 ama yollarımız kentimize yakışmayacak halde!

Kaldırımı olmayan cadde ve sokaklar o kadar çok ki! Anneler çocuklarıyla yolda araçların içinde yürümek zorunda kalıyor. Keza yaşlılarımız aynı şekilde. İnsanların neredeyse cadde ve sokaklarda can güvenliği yok. Unutmayalım; kentsel yerleşim alanlarında gereği kadar ve standartlara uygun güvenli yaya yolları, en önemli hakkımızdır…

Akmayan sular, günlerce süren su kesintileri, fahiş su bedelleri, yetmezmiş gibi su bedelinin 3 katı kadar atık su bedeli.

Yıl 2022 ama kanalizasyon yok. Kentte insanlar evlerinden iş yerlerinden vidanjörle pis su atıklarını çekmek zorunda kalıyor. Bodrum gibi bir dünya markasının kanalizasyon hattı daha yeni yeni yapılıyor, düşünün!

Ulaşım eksik ve yetersiz. Alternatif çözümler, projeler yok. Trafik sorunu içinden çıkılamaz halde adeta kördüğüm oldu.

Otoparklar yetersiz ve tamamı ücretli.

Gençlerimizin spor alanları yok denecek kadar az. Ailelerin çocuklarıyla gidebileceği parklar yetersiz. Var olanlar bakımsız.

Bodrum’un yeşili kayboldu, cennet ilçemiz betona gömüldü adeta…

Üstelik emlak vergisinde yapılan, yüzde 1000’e varan fahiş artışın sadece ultra zenginlere yaradığını, güç bela bir mülk ya da arazi sahibi olan vatandaşlarımızın büyük mağduriyet yaşadığını geçen yıl gördük, halen görmeye devam ediyoruz.

Hal böyleyken,

Elektriği Aydem, Telekomünikasyonu Telekom, Eğitimi devlet okulları ve özel okullar, Sağlığı devlet hastaneleri, özel hastaneler, güvenliği polisimiz askerimiz jandarmamız sağlıyor.

Bodrum’un doğal oluşumundan, güzelliğinden başka Bodrum’a bugüne kadar kalıcı, elle tutulur, gözle görülür ne eser kazandırdık? Gelecek adına neler yaptık?

Bodrum Belediyesi halka bunu lütfen açıklasın. Eski parayla Bodrum halkının 1 katrilyonu nerelere harcandı. Şeffaf belediyecilik gereği bunun Bodrum halkına açıklanması ortaya konması lazım. Sanıyoruz bunu istemek en doğal hakkımız.

O kadar güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ki, göz göre göre Bodrum’un dibe gitmesi bizleri kahrediyor. Silkelenmemiz, Bodrum için el ele verip güçbirliği yapmamız gerek. Yoksa Bodrum’un gidişatı hiç iyi değil!”